مالاریا

مبارزه با مالاریا توسط پشه‌بند آغشته به داروهای ضد مالاریا

محققان دریافتند که آغشته کردن پشه‌ بندها به داروهای ضد مالاریا می‌تواند در کاهش انتقال مالاریا نقش داشته باشد. در حقیقت پشه‌ بند آغشته به آتوواکون (atovaquone) یا ترکیبات مشابه می‌تواند راهی مؤثر برای کاهش بار مالاریا و کاهش مشکل رو به رشد مقاومت پشه‌ها نسبت به حشره‌کش‌ها باشد.


تقریباً نیمی از جمعیت جهان در معرض خطر مالاریا قرار دارند. در طول ۲۰ سال گذشته، پشه‌ بندهای آغشته به سم به‌طور قابل‌توجهی بار مالاریای جهانی را کاهش داده‌ اند؛ اما طی سال‌های اخیر شاهد افزایش پشه‌ها بوده ایم. این پشه‌ها به حشره‌ کش‌هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، مقاوم هستند. این مقاومت و اثرات مخرب حشره‌ کش‌ها، نیاز مبرم به توسعه روش‌های جدید در جهت مبارزه با مالاریا را برجسته می‌کند.

طبق تحقیقات جدید که توسط دانشکده بهداشت عمومی T.H. Chan هاروارد انجام‌شد، از انتقال انگل Plasmodium falciparum در پشه‌هایی که روی سطوح پوشانده شده با ترکیبات ضد مالاریایی atovaquone فرود آمده بودند، به طور موفقیت آمیزی جلوگیری شد. این مطالعه نشان داد که آتوواکون می‌تواند از طریق قسمت انتهایی پای پشه‌ها جذب شده و از انتقال و گسترش انگل توسط حشرات جلوگیری کند. آتوواکون یک ترکیب فعال در داروهاست که معمولاً برای پیشگیری و درمان مالاریا استفاده می‌شود.

دکتر Flaminia Catteruccia گفت: “پشه‌ها، موجوداتی شگفت‌آور هستند که در برابر هر حشره‌ کشی که برای کشتن آن‌ها استفاده می‌شود، مقاوم شده اند. به‌جای کشتن پشه، با حذف انگل‌های مالاریا درون آن‌ها، می‌توانیم این مقاومت را دور زده و به‌ طور مؤثر از انتقال مالاریا جلوگیری کنیم. استفاده از پشه‌ بندهای آغشته به داروهای ضد مالاریا نیز یکی از راه‌های موثر در از بین بردن این بیماری ویرانگر است. این ایده برای افرادی که از پشه‌بند استفاده می‌کنند و هم‌چنین محیط‌ زیست، راهکاری ایمن است.”

محققان پشه‌های ماده Anopheles را در معرض غلظت‌های مختلف آتوواکون طی مدت زمان‌های متفاوت قراردادند. سپس بلافاصله بعد از تماس پشه‌ها با سطح آغشته به آتوواکون، پشه‌ها را به P. falciparum آلوده کردند و دریافتند که انتقال P. falciparum در غلظت نسبتاً کم آتوواکون با مدت‌زمان فقط ۶ دقیقه، به‌طور کامل متوقف شده، در حالی که تأثیری بر طول عمر و تولیدمثل پشه نداشته است. محققان همین نتایج را برای ترکیبات مشابه آتوواکون نیز به دست آوردند.

درنهایت دکتر Douglas Paton، داده‌های به دست آمده را با استفاده از مدل ریاضی که با توجه به داده‌های واقعی (آفریقا) تعریف‌شده بود، مورد بررسی قرار داد. نتایج نشان داد که پشه‌بند آغشته به آتوواکون در شرایطی مانند آفریقا، به‌ طور قابل‌توجهی انتقال مالاریا را کاهش می‌دهد.از این رو، این روش جدید در مناطقی که پشه‌ها بالاترین سطح مقاومت را در برابر حشره‌کش‌ها دارند، تأثیر بیشتری خواهد داشت.

Rate this post
توسط
Medicalxpress
منبع
Nature
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن