فتوسنتزمتابولیسم

متابولیسم میکروب های متانوژن، راهگشای حل معمای تکامل فتوسنتز

چگونگی تکامل فرآیند فتوسنتز، معمایی است که مدت هاست دانشمندان را به خود مشغول کرده است.


اخیرا محققان متانوژن هایی یافته اند که در مسیرهای متابولیکی کربنی آن ها دو آنزیم “ribulose-1,5-bisphosphate carboxylase/oxygenase” و “phosphoribulokinase” وجود دارد.

این دو آنزیم، آنزیم هایی هستند که در چرخه کالوین-بنسون فرآیند فتوسنتز، نقش کلیدی دارند. متانوژن ها میکروب هایی هستند که در شرایط بی هوازی، گاز متان را به عنوان محصول متابولیسمی خود تولید می کنند.

محققان این مسیرهای تازه کشف شده را “reductive hexulose-phosphate” نامیده اند.

بررسی دقیق متابولیسم این متانوژن ها (بصورت In vivo)، نشان داده که این مسیر با چرخه کالوین-بنسون، تنها در تعداد محدودی از مراحل، تفاوت دارد.

این متانوژن ها،قبل از فراگیر شدن ارگانیسم ها و میکروارگانیسم های فتوسنتز کننده،وجود داشته اند. بررسی ژنوم این میکروارگانیسم ها، نشان می دهد که آن ها دارای ژن هایی مشابه با ژن های گونه های فتوسنتز کننده هستند،که با بیان آنزیم هایی خاص، گاز کربن دی اکسید را تثبیت می کنند و متابولیت مورد نیاز خود را سنتز می کنند.

محققان امیدوارند که این کشف بتواند به حل معمای چگونگی تکامل فرآیند فتوسنتز کمک شایانی بکند. علاوه بر آن، محققان امیدوارند که با کمک این اطلاعات، بتوان بهره بیشتری از فرآیند فتوسنتز گرفت و از آن در تولید محصولات مختلف و سوخت های زیستی کمک گرفت.

ترجمه: سینا سلطانی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن