بیوتکنولوژی پزشکی

متیلاسیون DNA می‌تواند ابتلا به سرطان را پیش‌بینی کند

متیلاسیون DNA می‌تواند ابتلا به سرطان را پیش‌بینی کند - اخبار زیست فناوری متیلاسیون DNA می‌تواند ابتلا به سرطان را پیش‌بینی کند

✅ محققان بر این باورند که متیلاسیون DNA می‌تواند نشانگر زیستی مؤثری برای حداقل چهار سرطان اصلی باشد. نشانگرهای زیستی قادرند بافت‌های بدخیم را از بافت‌های نرمال تشخیص دهند و همچنین اطلاعاتی در مورد تشخیص زودهنگام و افزایش بقا ارائه دهند.


با همبستگی خوبی که بین متیلاسیون‌های متداول جایگاه‌های CpG و بیان ژن‌های مرتبط با سرطان وجود دارد، الگوهای متیلاسیون می‌تواند پیش‌آگهی ابتلا و بقای سرطان را پیش‌بینی کند؛ بنابراین می‌توان از بیومارکر متیلاسیون جهت ارزیابی مشخصه‌های مولکولی، تشخیص و پیش‌آگهی سرطان استفاده نمود.

انتخاب درمان مناسب سرطان با بهترین شانس بهبود و بقا بستگی زیادی به تشخیص دقیق نوع یا زیرگروه سرطان دارد. استفاده از نشانگر متیلاسیون DNA ممکن است یک راه جدید و مؤثرتر برای پیشرفت باشد. متیلاسیون DNA جهت تشخیص بافت تومور از بافت طبیعی برای چهار مورد از شایع‌ترین سرطان‌ها (ریه، پستان، کولون و کبد) در سه پایگاه داده متفاوت مطالعه گردید. دانشمندان کشف کردند که آنالیز متیلاسیون DNA می‌تواند بافت سرطانی را نسبت به بافت طبیعی، با دقت بیش از ۹۵ درصد در مقایسه با روش‌های تشخیص کلاسیک شناسایی کند. از آنجایی‌ که ده درصد از سرطان‌ها به‌عنوان ضایعات متاستاتیک و یا سرطان‌هایی از منبع اولیه ناشناخته می‌باشند، شناسایی منبع اولیه برای انتخاب درمان مناسب ضروری است. این روش ساده جدید می‌تواند برای تعیین منبع اولیه تومور و درنتیجه انتخاب روش درست درمان بسیار ارزشمند باشد.

گرچه تمرکز تحقیقات بر روی چهار نوع سرطان رایج بوده است، انتظار می‌رود آنالیز متیلاسیون DNA بتواند به‌ آسانی برای کمک در تشخیص تعداد بسیار بیشتری از سرطان‌ها گسترش یابد. مزیت بزرگ این روش، نیاز به مقدار کوچک بافت است تا بتوان DNA کافی برای تجزیه ‌و تحلیل را به دست آورد، به‌ طوری‌ که امکان استفاده از بیوپسی‌های کوچک‌تر یا بیوپسی ضایعات متاستاتیک با منشأ اولیه نامشخص را می‌دهد.

قدم بعدی این مطالعات، بررسی کامل قابلیت به ‌کارگیری بالینی و بررسی اثر پتانسیل متیلاسیون DNA و نقش آن درمان‌های فرد محور سرطان است.

?ترجمه: مرضیه عزیزی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

متیلاسیون DNA می‌تواند ابتلا به سرطان را پیش‌بینی کند – اخبار زیست فناوری

 

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن