بیوتکنولوژی پزشکیژنومیکسمهندسی ژنتیک

محدودیت‌های ژن درایو

✅ در جمعیت‌ آزمایشگاهی پشه‌های مهندسی ژنتیکی شده، جهش‌هایی به وجود می‌آیند که گسترش ژن درایو را متوقف کرده و باروری پشه‌های ماده را ترمیم می‌کند.? محققان، ژن درایو‌ها (عناصر ژنتیکی خودخواهی که وراثت و گسترش خود را بالا می‌برند) را برای کنترل جمعیت پشه‌های ناقل بیماری مطالعه کرده‌اند اما یک مطالعه جدید هفته گذشته منتشر شد که مانع عمده‌ای را بیان می‌کند؛ جلوگیری از تکامل حشرات به منظور مقاومت در برابر اثرات عناصر ژنتیکی معرفی شده.

? محققان کالج سلطنتی لندن، ژن درایوی طراحی کردند که ژن‌های درگیر در تولید تخم را به‌ منظور کاهش موفقیت‌آمیز تعداد زاده‌ها هدف قرار می‌دهد. این مطالعه بر روی پشه ماده Anopheles gambiae انجام شده است. درایو شامل سیستم مبتنی بر CRISPR-Cas9 برای کپی عناصر کاهش‌دهنده باروری بر روی کروموزوم‌های همولوگ است، به‌طوری‌که ژن درایو تقریباً توسط تمامی فرزندان در طول تنها چهار نسل به ارث برده می‌شود، به جای اینکه فقط نیمی از نتیجه در گسترش آن از طریق کل جمعیت درگیر حاصل شود؛ اما حشرات سریع شروع به جهش‌زایی کردند، باروری ترمیم و ادامه گسترش ژن درایو‌ها متوقف شد.

? کاهش تعداد پشه‌های ناقل تاکنون مؤثرترین ابزار برای کنترل مالاریا بوده است بنابراین ژن درایو‌های خود محافظ که با این هدف طراحی شوند پتانسیل عالی برای درمان این بیماری دارند. ژن درایوها می‌توانند شبیه آنتی‌بیوتیک‌ها برای باکتری‌های مقاوم انتخاب شوند و به مقاومت در جایگاه هدف خود حساس هستند.

? بر طبق گفته محققان ثبت جهش‌هایی که مقاومت در برابر یک ژن درایو را انتقال دهد می‌تواند نوید دهنده توسعه فناوری‌های قوی‌تر در آینده باشد همچنین این یافته‌ها امکان بهبود پیش‌بینی‌ها بر روی رفتار ژن درایو‌ها را برای ارائه نظریه‌های عینی در مورد چگونگی پیشرفت طراحی ژن داریوها در آینده با کاهش احتمال مقاومت آن‌ها می‌دهد.

⭕️ ترجمه: مهسا جلیلی منش

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

محدودیت‌های ژن درایو – اخبار زیست فناوری

 

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن