خانه اخبار مشترک ژنومیکس محققان توانستند لایه دوم اطلاعات DNA را تأیید نمایند

محققان توانستند لایه دوم اطلاعات DNA را تأیید نمایند

0
0
187

آن چه هویت زیستی هر فرد را تشکیل می دهد، مجموعه اطلاعات موجود در توالی DNA اوست. در کنار این واقعیت، فرضیه ای با سابقه ای طولانی وجود داشته است که افراد، محصولی از توالی DNA، به تنهایی نیستند؛ بلکه ویژگی های مکانیکیِ تاخوردگی رشته های DNA نیز در تعیین هویت و ساختار زیستی نقش دارند.


به تازگی آقای بهروز اسلامی و دیگر محققین فیزیک نظری در مؤسسه فیزیک لیدن در هلند توانسته اند این امر را به اثبات برسانند.

پروتئین ها، در کنار دیگر محصولات ژنتیکی هر فرد، واحدهای سازنده اصلی بدن انسان هستند و DNA از طریق توالی چهار باز آلی یعنی A، T، C، G دیکته می کند که کدام پروتئین ها و در چه مقداری ساخته شوند. اما علیرغم این که همه ی سلول های بدن ما توالی DNA یکسانی دارند، شاهد تشکیل اندام های متفاوت هستیم؛ که نشانگر آن است فرآیند های دیگری نیز در این امر دخیل می باشند.

فرضیه ای که آغاز آن به دهه ۸۰ میلادی بازمی گردد پیشنهاد می کند ویژگی های مکانیکی DNA، تعیین می نمایند که دو رشته DNA چگونه تا بخورد و در نتیجه نحوه خوانش کد ژنتیکی دستخوش تغییر می شود.

محققان جهت اثبات این فرضیه، در شبیه سازی های کامپیوتری خواص مکانیکیِ تصادفی را به رشته های DNA در دو ارگانیسم- Saccharomyces cerevisiae, Schizosacharomyces pombe – اختصاص دادند و مشاهده نمودند مولکول های DNA به طرق متفاوتی دچار تاخوردگی می شوند.

بر این اساس محققین بیان نمودند که جهش های DNA پتانسیل تغییر در دو جنبه را دارند:
تغییر یک حرف خاص در توالی ژنتیک و تغییر ساختار مکانیکی DNA،  که در حالت دوم نیز می تواند اثرات فراوانی بر چگونگی خوانش کد ژنتیک و نوع و مقدار پروتئین ها و دیگر محصولات تولیدی ژنتیک هر فرد داشته باشد.

☑️لینک خبر: yon.ir/HN4x
☑️لینک مقاله: yon.ir/opC1

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد بهنام راد
بارگذاری بیشتر در ژنومیکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

کشف مسیر مولکولی محافظت شده‌ عامل پیری

✅ محققین مسیر مولکولی جدیدی کشف کردند که طول عمر و سلامتی را در کرم ها و پستانداران کنترل …