آنتی بیوتیکمتابولیسممقاومت آنتی بیوتیکی

محلول ساکارز و سیتریک اسید، قاتل باکتری ها

حلال های یوتکتیک، سیستم های دو جزیی هستند که نقطه ذوب حلال، از نقطه ذوب هر یک از اجزا پایین تر است و در یک بازه مشخص درصد ترکیبات، به پایین ترین مقدار خود خواهند رسید. گروهی از این حلال ها، افت دمای ذوب شان خیلی زیاد است.


تر کیب های تشکیل دهنده بسیاری از این حلال ها، محصولات متابولیسمی سلول های گیاهی و جانوری هستند (Natural deep eutectic solvents or NADES). این اجزا غالبا در دمای محیط جامد اند اما در اثر برهمکنش با هم، به صورت NADES ، که در دمای محیط مایع می باشند، در می آیند. این حلال ها قادر به حل کردن مواد مختلف زیادی در خود هستند و از قدرت حلالیت بالایی برخوردارند.

محققان متوجه شده اند که می توان از NADES ها، برای حل مواد حساس نوری، بهره گرفت. این مواد در حضور نور مناسب، بر باکتری ها تاثیر می گذارند.

محققان متوجه شدند که NADES ها به خودی خود نیز، بر باکتری ها تاثیر می گذارند. با تاباندن نور در طول موج مناسب به حلال، می توان اثر آن ها را افزایش داد. با افزودن مواد حساس نوری، این اثر بیشتر می شود. یکی از NADES هایی که چنین قابلیتی از خود نشان می دهد، ترکیبی متشکل از ساکارز و سیتریک اسید است.

می توان از رویکرد درمان نوری، برای از بین بردن مقاومت آنتی بیوتیکی باکتری ها، که یکی از مسائل مهم پزشکی است، بهره جست.

از NADES ها می توان برای درمان عفونت های سطحی نیز کمک گرفت. به عنوان مثال می توان زخم پای دیابتی را با این گونه مواد درمان نمود. عموما درمان این گونه زخم ها دردآور و دشوار می باشد، اما با این روش به راحتی می توان بیمار را درمان نمود.

مراحل و تست های جانوری زیادی باید طی شود تا بتوان این مواد و روش های درمانی نوری آن ها را تجاری کرد؛ اما محققان به آینده این مواد و پتاسیل درمانی آن امیدواراند.

ترجمه و آماده سازی: سینا سلطانی

لینک خبر
حق ثبت اختراع ثبت شده مربوط به این تحقیق

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن