بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییعلوم اعصابمتابولیسم

محور میکروبیوتا روده-مغز،مرکز جدید سلامت روانی

| محور میکروبیوتا روده-مغز،مرکز جدید سلامت روانی

✅ میکروبیوتا واژه‌ای برای توصیف تمامی میکروارگانیسم‌های درون بدن انسان شامل باکتری‌ها، آرکی باکتر‌ها، ویروس‌ها و یوکاریوت‌ها است. میکروبیوم ( فهرست کامل تمام میکروارگانیسم‌های درون بدن انسان و ژن‌های آن‌ها ) نقش مهمی در برنامه ریزی محور هیپوتالاموس – هیپوفیز – آدرنال (HPA) در اوایل زندگی و واکنش‌پذیری به استرس در طول عمر دارد. لذا میکروبیوم عملکردی روده هدف درمانی جدیدی برای درمان اختلالات روحی نظیر اضطراب و شرایط مرتبط با تروما را فراهم می‌کند.


توالی انتخابی ۱۶S rRNAبه محققان اجازه داده است تا ترکیب میکروبی میان افراد را بررسی و مقایسه کنند. میکروبیوم عملکردی را می توان با استفاده از روش های متاژنومیک، متاترنسکریپتومیک، متاپروتئومیک و متابولومیک مورد مطالعه قرار داد.

پژوهشگران حوزه جدیدی از کالچرومیک و چگونگی توانایی آن در توسعه محدوده میکروبیولوژی، تشخیص و پزشکی شخصی را بررسی کردند. همچنین محققان در زمینه کاربرد‌های بالقوه در کشاورزی، علوم زیست محیطی، فارماکومیکروبیومیکس، نوآوری‌های بیوتکنولوژی و ارزش داده‌های بزرگ تولید شده توسط کالچرومیک کاوش کرده‌اند.

به علاوه، پژوهشگران کانادایی در خصوص فرصت‌ها و چالش‌های ادغام تحقیقات میکروبیوم انسانی با آزمایشات بالینی به منظور ارتقاء تشخیص و درمان بیماری روده التهابی بحث کرده‌اند. دانشمندان نحوه کمک داده‌های میکروبیومی خاص هر بیمار برای هدایت به سمت تصمیمات درمانی را توصیف کردند.

دانشمندان همچنین ضمن اشاره به گسترش پروژه‌های میکروبیومی، گشودن موضوع مبهم تشکیل زیستگاه در سیاره زمین را اظهار داشتند. این تحقیقات در سوق دادن بینش به سمت سلامت انسان، حساسیت‌ بیماری ها و سازوکار تفاوت‌های فردی در پاسخ به غذاها، داروها، واکسن‌ها و دیگر مداخلات سلامت نقش داشته و از این رو از پزشکی دقیق و کشف روش‌های تشخیص نوآورانه حمایت می‌کند.

ترجمه: مهسا جلیلی منش

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن