سوخت زیستیفناوری های همگرا

مخمر و جایگزین های سوخت جت و بنزین

با تلاش های انجام شده توسط محققان به تازگی آنزیم سنتز اسید چرب (FAS) شروع به تولید مواد شیمیایی پایدار برای سوخت های زیستی کرده است.


تیم تحقیقاتی دانشگاه صنعتی چالمرز با اصلاح این آنزیم موفق به تولید محصولات جدیدی شده اند . این آنزیم قادر به سنتز اسید های چرب با طول بلند می باشد ولی باتغییرات انجام شده ، محققان توانسته اند اسید های چرب با طول متوسط و همچنین متیل کتون ها که ساختار اصلی ترکیبات سوختهای حمل و نقل هستند سنتز نمایند و با این روش می توان سوخت جت و بنزین را به صورت کا ملا زیستی سنتز نمود .

چندی پیش محققان موفق به سنتز اسید چربی که دارای دو دامنه پروتئینی حامل گروه عاملی آسیل می باشد شدند . تیم تحقیقاتی چالمرز با جایگزین کردن یکی از این دامنه ها با آنزیمی خارجی موفق به بهبود عملکرد و خواص آن شدند . سپس با الهام از این روش آنها آنزیم خارجی را در اسید های چرب سنتزی قارچی جاگذاری کرده و به روشی فراگیر برای اصلاح و بهبود عملکرد سنتز اسید های چرب دست پیدا نمودند .

با استفاده از فناوری آنزیم اصلاح شده محققان در تلاش برای ایجاد کارخانه ای بر پایه سلول های مخمر ها برای تولید مواد شیمیایی و سوخت های زیستی از گلوکز می باشند .

ترجمه : امیر اسماعیلی

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن