بیوتکنولوژی کشاورزی

مداخله RNA و افزایش مقاومت سویا به بیمارگرهای ویروسی

✅ سویا یکی از منابع اصلی پروتیین و روغن گیاهی برای انسان هاست. بیمارگرهای ویروسی مانند ویروس موزاییک سویا (SMV)، یک عامل محدود کننده اصلی در تولید سویا هستند و اغلب باعث کاهش قابل توجه عملکرد و کیفیت می شوند. بنابراین، دانشمندان آکادمی علوم کشاورزی جیلین در چین برای کنترل SMV با استفاده از خاموشی ژن از روش مداخله RNA استفاده کردند. مطالعه آنها در ژورنال Transgenic Research منتشر شده است.


محققان ساختار سنجاق‌سری از ژن آنریم رپلیکاز را که از سویه SMV SC3 جدا شده بود تولید و توسط پروموتر اختصاصی برگ لوبیای معمولی rbcS2 به سویا انتقال دادند. لاین های حاصله به طور متوسط دارای شاخص پایین تر بیماری (۲.۱۴-۱۲.۳۵) نسبت به گیاهان شاهد در سه نسل متوالی بودند. لاین های تراریخته در شرایط مزرعه نسبت به سویه SMV SC3 دارای مقاومت پایدار قابل توجهی بودند.

?در این پژوهش همچنین مقاومت به سویه‎های دیگر از SMV مورد مطالعه قرار گرفت. سویه‌های SC7, SC15, SC18 و SMV نوترکیب قدرت ایجاد بیماری بر لاین‌های تراریخت در شرایط گلخانه را نداشتند، اما هیچ گونه مقاومت قابل توجهی در برابر ویروس باقلا سبز (BPMV، Comovirus) در لاین های تراریخته نسبت به گیاهان شاهد مشاهده نشد.

?این نخستین مطالعه‌ای است که کاربرد روش مداخله RNA برای القای مقاومت به ویروس‌هایی غیر از سویه دهنده ژن را نشان می‌دهد.

#آفات_و_بیماری_ها

?ترجمه : حمید بیات

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

مداخله RNA و افزایش مقاومت سویا به بیمارگرهای ویروسی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن