ایمونولوژیبازنشربیوتکنولوژی پزشکی

مدل‌سازی ریه برای درمان کرونا

تولید مدل‌های ریوی آزمایشگاهی برای مطالعه نحوه عملکرد ویروس SARS-CoV-2

بافت‌های اصلی هدف SARS-CoV-2، (ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود) به نظر می‌رسد آلوئول‌ها باشند. آلوئول‌ها کیسه‌های هوای ریز در ریه‌ها هستند که اکسیژن تنفسی را گرفته و با دی اکسید کربن مبادله می‌کنند. مدل‌سازی ریه می تواند کمک شایسته ای به درمان این بیماری ویروسی بکند.


چگونگی تشخیص ویروس کرونا


برای درک بهتر چگونگی آلودگی ریه‌ها به SARS-CoV-2 و ایجاد بیماری، تیمی از دانشمندان از انگلستان و کره جنوبی به ارگانوئیدها روی آوردند – «اندام‌های کوچک» که در سه بعد رشد می‌کنند تا رفتار بافت و اندام را تقلید کنند.

این تیم با استفاده از بافت اهدایی به بانکهای بافتی در بیمارستان سلطنتی NHS Foundation Trust و بیمارستان آدنبروک، دانشگاه کمبریج و بیمارستان دانشگاه ملی سئول برای استخراج نوعی سلول ریه شناخته شده به عنوان سلولهای نوع دوم آلوئولار (alveolar) ریه انسان است.

با برنامه ریزی مجدد این سلول‌ها به مرحله «سلول بنیادی» اولیه خود، آن‌ها قادر به رشد ساختارهای سه بعدی آلوئولار مانند خودسازمان دهنده بودند که رفتار اصلی بافت ریه را تقلید می‌کنند. به این ترتیب مدل‌سازی ریه را انجام دادند.

دکتر جو هیون لی، نویسنده ارشد همکار و رهبر گروه در موسسه سلول‌های بنیادی Wellcome-MRC کمبریج، عنوان کرد: رویکرد ما این امکان را به ما داده است که بتوانیم مدل‌های سه بعدی از بافت اصلی ریه – به تعبیری «مینی ریه‌ها» را در آزمایشگاه پرورش دهیم و بررسی کنیم چه اتفاقی می‌افتد که آن‌ها آلوده شوند.

دکتر یانگ سئوک در این زمینه می‌گوید: «بر اساس مدل به دست آمده ما می‌توانیم بسیاری از سوالات اصلی بی‌پاسخ، از جمله درک حساسیت ژنتیکی به SARS-CoV-2، ارزیابی عفونت نسبی جهش‌های ویروسی و آشکارسازی روند آسیب ویروس در سلول‌های آلوئولار انسان را حل کنیم. از همه مهمتر، این فرصت را برای ایجاد و غربالگری عوامل درمانی بالقوه در برابر عفونت‌های ناشی از SARS-CoV-2 را فراهم می‌کند.»

دکتر لی افزود: «ما امیدواریم که با استفاده از تکنیک خود بتوانیم این مدل‌های سه بعدی را از سلولهای بیمارانی که به ویژه در معرض عفونت هستند، مانند افراد مسن یا افراد مبتلا را رشد داده و بفهمیم چه بر سر بافت آن‌ها آمده است.»

۵/۵ - (۱ امتیاز)
توسط
نشریه به توان سلول
منبع
Cambridge
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن