زیست توده

مدیریت خوردگی مخازن بی هوازی

مانند بسیاری از واحدهای صنعتی، بخش‌های مختلف واحد زیست‌توده نیز ممکن است در معرض خوردگی قرار بگیرد. طی فرایند حاصله توسط زیست‌توده و هاضم بی‌هوازی، بیوگاز تولید می‌شود. بیوگاز تولیدشده شامل گازهای متان و کربن‌دی‌اکسید است. امروزه محبوبیت انرژی زیست‌توده دائم در حال رشد است و این به خاطر کاهش پسماند طی استفاده از این انرژی و نیز پایداری آن است. ظرفیت نصب شده جهانی این انرژی تا سال 2026 به میزان 140 گیگاوات خواهد رسید.


فولاد نسبت به اسیدها، آب و سایر محلول‌های شیمیایی (به استثنای هیدروفلوئوریک اسید و فسفریک اسید) در برابر خوردگی مقاوم‌تر است. در دماهای بالاتر، شیشه در برابر ترکیب قلیایی کارایی ندارد؛ به این صورت که افزایش 10 درجه سانتی‌گرادی میزان حمله به شیشه را دو برابر می‌کند. شایان ذکر است که پوشش‌های شیشه‌ای بسیار آسیب‌پذیر هستند و تعمیرات می‌تواند بسیار هزینه‌بر باشد.

اشتباهات کاربردی و ایرادات موجود به هنگام نصب می‌تواند باعث ایجاد حفراتی در ساختار شیشه شود. مواد شیمیایی تولیدشده در طول فرایند هضم بی‌هوازی، پس از آن به فولاد حمله کرده و خوردگی می‌تواند سریعاً در دو فاز مایع و گاز ایجاد شود.

در هاضم بی‌هوازی concrete، عوارضی ممکن است مشاهده شود که این عوارض بیشتر در فاز بیوگاز و هم‌چنین در سطح سوبسترای پساب قرار دارد. در هر دو حالت سولفید هیدروژن داریم که خورنده است و باعث خوردگی می‌شود.

یک واحد تصفیه فاضلاب در جنوب کالیفرنیا دارای این چالش بود که با خوردگی شدید در واحد دچار بود و نیز لوله‌های داخلی تحت تأثیر خوردگی قرار داشتند. از زمان نصب پوشش در سال 2008، به صورت دوره‌ای عملکرد بررسی شد. در سال 2012، کارایی واحد گزارش شد و نتیجه خوب بود و از آن پوشش هنوز هم که هنوز است استفاده می‌شود.

منبع خبر

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن