بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی میکروبیزیست توده

مروری بر وضعیت صنایع شیمیایی و صنایع زیستی

از ابتدای انقلاب صنعتی تا به امروز، مواد شیمیایی مورد نیاز، از طریق صنایع شیمیایی تامین شده اند. با توجه به میزان حرارت بالای تولیدی، نوسانات فشاری، شرایط سخت عملیاتی، مسائل زیست محیطی و تجربه های کسب شده در طی سال های متمادی، مسائل اقتصادی ایجاب می کند که واحدهای عملیاتی صنایع شیمیایی در مقیاس بزرگ احداث شوند. در واقع همواره ترجیح بر تعداد واحد های کم، اما بزرگ بوده است.


این مسئله می‌طلبد که خوراک اولیه عظیمی برای این صنایع در نظر گرفته شود. بسیاری از منابع پایدار طبیعت همچون زیست توده ها این حجم نیاز را کفاف نمی دهند.

شرایطی که به آن ها اشاره شد، ریسک احداث این صنایع را بالا برده است. در نتیجه تنها شرکت هایی خاص مسئولیت آن را بر عهده می گیرند. علاوه بر آن، مسائل سیاسی نیز نقش زیادی ایفا می کنند. ریسک و هزینه اولیه بالای این صنایع، یکی از موانع پیشرفت کشورهای در حال توسعه است.

البته باید اشاره کرد که این رویکرد، تاکنون بسیار موفق بوده و سودهای کلانی از آن حاصل شده است.

صنایع زیستی، دارای مشکلات صنایع شیمیایی که پیشتر به آن ها اشاره شد، نیستند. شرایط عملیاتی حاکم به نحوی است که شرایط اقتصادی مطلوب جهت احداث و به کارگیری این صنایع، واحدهای عملیاتی در مقیاس کوچک می باشد. در صورت نیاز به تولید بالا، می‌توان از واحدهای کوچک و به تعداد زیاد استفاده کرد.

این رویکرد مزیت های زیادی به نسبت رویکرد قبل، به وجود می آورد. می‌توان بسیاری از منابع اولیه را که برای صنایع شیمیایی مناسب نیستند به کار گرفت. به عنوان مثال گازهای خروجی بسیاری از صنایع مانند کربن دی اکسید و متان، وهمچنین زیست توده های موجود در طبیعت را، می‌توان به کمک میکروارگانیسم های مناسب، به مواد با ارزش تبدیل کرد.

به علت مقیاس کوچک واحدها، در مواردی که تعداد واحدهای زیادی نیاز نباشد، سرمایه اولیه هنگفتی مورد نیاز نیست. مقیاس کوچک، امکان اصلاح و ارتقاء بهتر واحدها را مهیا می کند.
اما مزیت عمده ای که صنایع شیمیایی دارند، نرخ تولید بالای آن‌ها و نیاز کمتر آن ها به آب، در مقایسه با صنایع زیستی است که باعث شده همچنان جایگاه اول را در تولید مواد شیمیایی داشته باشند.

برای فائق آمدن بر این مشکلات و فراگیر شدن صنایع زیستی، باید، فرایندهای صنایع زیستی تا حد امکان بهینه‌سازی شوند. علاوه بر آن، از طریق مهندسی متابولیسم، می توان بسیاری از میکروارگانیسم ها را اصلاح نمود. نکته بسیار مهم در صنایع زیستی، کاتالیست های زیستی هستند که تحقیقات گسترده ای بر روی آن ها در حال انجام است. سیستم های کنترلی موثر نیز موضوعی حیاتی هستند.

ترجمه: سینا سلطانی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن