بیوتکنولوژی پزشکی

افزایش طول تلومر پیشگویی برای کاهش شانس مرگ ناشی از بیماری های قلبی

افزایش طول تلومر پیشگویی برای کاهش شانس مرگ ناشی از بیماری های قلبی - اخبار زیست فناوری افزایش طول تلومر پیشگویی برای کاهش شانس مرگ ناشی از بیماری های قلبی

✅ ارتباط اندازه تلومرها با افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی در گذشته به اثبات رسیده است. هم اکنون محققان موسسه UC سانفرانسیسکو و مرکز پزشکی سربازان سانفرانسیسکو تحت مدیریت Mary Whooley متوجه شده اند که تغییرات اندازه تلومر نیز در طول زمان از اهمیت برخوردار است: پیش بینی بیماری در افرادی که تلومر در آن‌ها در طول زمان کوتاه تر می شود نسبت به افراد دارای طول تلومر پایدار سخت‌تر است. به‌علاوه افرادی که طول میانگین تلومر در آن‌ها در طول مطالعه افزایش یافته بود، شانس بالاتری برای زنده ماندن داشتند.


در طی انجام این تحقیقات ۶۰۸ آقا و خانم مبتلا به بیماری قلبی پایدار پایش شده و طول تلومور در لکوسیت های این بیماران در ابتدای مطالعه و سپس پنج سال پس از آن اندازه گیری نموده شد. به صورت کلی، یک چهارم بیماران در انتهای مطالعه فوت کردند. ۳۹ درصد بیمارانی که تلومر در آن‌ها کوتاه شده بود در چهار سال بعد و در میان کسانی که طول تلومر در آن‌ها ثابت باقی مانده بود، ۲۲ درصد در پایان مطالعه فوت نمودند.

هرچند تاکنون مکانیسم تغییرات طول تلومور شناسایی نشده است، اما یک مطالعه در UCSF نشان داده است که هرچه میزان مواجهه با وقایع استرس‌زا بیشتر باشد احتمال کوتاهی تلومر بیشتر خواهد شد. سبک زندگی سالم می‌تواند مانع از کوتاه شدن تلومر، پایداری بیشتر آن و درنتیجه بهبود حفظ تلومور در طی سالیان شود. در بین روش های مختلفی که برای محافظت از تلومر پیشنهاد شده است پژوهشگران به دوری از استعمال سیگار، حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش سبک یا ۷۵ دقیقه ورزش سنگین در هفته و مصرف رژیم غذایی سالم کم چربی تأکید دارند.

جزئیات بیشتر این پژوهش در PLoS One به چاپ رسیده است.

ترجمه: خدیجه عالیشاه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

افزایش طول تلومر پیشگویی برای کاهش شانس مرگ ناشی از بیماری های قلبی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن