سرطان

مزیت آزمایش‌ HPV در غربالگری سرطان دهانه رحم

یک آزمایش گسترده در کانادا، شواهد بیشتری را در مورد مزایای استفاده از آزمایش HPV برای غربالگری سرطان دهانه رحم بر روی موارد مبتنی بر سیتولوژی مانند پاپ اسمیر، افزوده است. بررسی‌های چهار ساله نشان داد که آزمایش HPV، سلول‌های پیش سرطانی را بیشتر و دقیق‌تر از پاپ اسمیر تشخیص می‌دهد که مشابه نتایج آزمایش سال گذشته، در استرالیا است.


در دسامبر ۲۰۱۷، برنامه غربالگری سرطان دهانه رحم استرالیا از پاپ اسمیر به آزمایش HPV منتقل شد. اما نیوزیلند هنوز گزینه‌ای را تغییر نداده و به دنبال تغییر در سیستم مشابه از سال ۲۰۲۱ است.

تقریبا تمام سرطان‌های دهانه رحم با عفونت‌های مکرر گردنی از سرطان‌های مرتبط با ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV است. آزمایش‌های HPV به تنهایی و یا در کنار پاپ اسمیر (سیتولوژی) برای غربالگری دهانه رحم، با افزایش تشخیص ضایعات پیش سرطانی همراه است.

برخی از سازمان‌ها دستورالعمل‌های ابتدایی سرطان دهانه رحم مبتنی بر HPV را صادر کردند، در حالی که در نقاط دیگر این آزمایش‌های بالینی اولیه به خواست بیماران انجام می‌گردد.

این مطالعه، نتایج یک کارآزمایی بالینی تصادفی گسترده بر روی حدود ۱۹ هزار زن است که آزمایش اولیه HPV آن‌ها در مقایسه با آزمایش پاپ اسمیر غربالگری دهانه رحم قرار گرفت.

نتایج نشان می‌دهد که آزمایش اولیه HPV زنان، تشخیص ضایعات پیش‌سرطانی را زودتر و دقیق‌تر از آزمون پاپ اسمیر مشخص می‌کند. علاوه بر این، زنان با HPV منفی، نسبت به آن‌هایی که توسط آزمایش پاپ اسمیر غربالگیری شدند، پس از ۴ سال با احتمال کمتری به سرطان دهانه رحم مبتلا گردیدند.

با این حال، به بیان دانشمندان، انجام تحقیقات بیشتر برای درک نتایج درازمدت و هزینه اثربخشی آزمایش HPV هنوز ضروری است.

✳️ مترجم: محمد شجاعیه

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن