آنتی بادیایمنی درمانیسرطان

تازه های ایمونوتراپی: مسدود کردن رگ های خونی سرطان

ایمونوتراپی یک روش مبارزه با سرطان می باشد که حول محور توانمندسازی سیستم ایمنی بدن جهت رسیدن به پتانسیل کامل ضد سرطانی می‌چرخد. البته سلول های تومور نیز به طور مداوم در حال پیدا کردن راه هایی برای مقاوم شدن و مقابله به مثل هستند، بنابراین ضد حمله همیشه لازم است.


یک تومور در حال رشد، خودش سیستم عروق خونی موردنیاز خودش را جهت تأمین اکسیژن و مواد مغذی تولید می کند. نقش دیگر این سیستم عروق خونی، جلوگیری از ورود T-cell هایی است که یا به طور طبیعی توسط سیستم ایمنی بدن و یا درنتیجه ایمونوتراپی جهت افزایش فعالیت T-cell ها ارسال شده اند. تومورها جهت تحریک رشد شبکه عروقی خود و برای در حاشیه نگه داشتن T-cell ها به دو پروتئین کلیدی VEGFA و ANGPT2 تکیه می کنند.

یک روش جدید درمان بسیاری از سرطان‌ها، یک آنتی بادی به نام A2V می باشد که به طور همزمان VEGFA و ANGPT2 و متاستاز را بلوکه می کند. این آنتی بادی بسیاری از رگ های خونی تومور را پس می زند و آن‌ها را به عروق خونی طبیعی مشابه کرده و باعث افزایش نفوذ پذیری نسبت به T-cell های ضد سرطانی می شود. با این وجود، مطالعات نشان داده است که تومورها یک پاسخ سریع برای مقابله با آن ارائه می دهند: بیان پروتئین PD-L1 که به PD-1 موجود بر روی سطح T-cell ها متصل شده و از حمله T-cell ها جلوگیری می کنند. خوشبختانه در حال حاضر دانشمندان آنتی بادی طراحی کرده اند که با مهار PD-L1/PD-1 از غیرفعال شدن T cell ها جلوگیری می کنند.

برخی داروهای ضد رگ زایی که مهارکننده ANGPT2 نامیده می شوند، اثرات عمیق‌تر بر روی تومورها دارند. آن‌ها علاوه بر اینکه عروق خونی را هدف قرار می دهند، به آغاز پاسخ های ایمنی ضد سرطانی نیز کمک می کنند که می توانند با محاصره نقاط وارسی ایمنی بدن تقویت شوند.

در حال حاضر دانشمندان فقط در حال آغاز پرده‌برداری از مزایای بالقوه استفاده از آنتی بادی A2V هستند و مطالعات آینده ارزش این رویکرد جدید را جهت چگونگی مبارزه با سرطان نشان خواهد داد.

ترجمه: مرضیه عزیزی

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن