بیوتکنولوژی پزشکی

کشف مسیری عصبی جهت جلوگیری از چاقی

✅پژوهشی بر روی نورون‌های مغزی، رهیافتی فراهم آورده است که دو نوع از سیگنال‌های مغزی می‌توانند با هدایت میل گرسنگی و سیری منجر به تغییر وزن و در نهایت رفع مشکل چاقی شوند. بعد از این می‌توان امید داشت که مشکل چاقی را با نگرشی جدید حل نمود.


?پژوهشگران دانشگاه راکفلر گزارش داده‌اند که دو نوع جمعیت سلولی در مغز ممکن است مسئول تنظیم اشتها باشند. این سلول‌ها اهداف بالقوه داروهای جدید برای درمان چاقی به وسیله کنترل پیام‌های گرسنگی هستند که کار آن‌ها جستجو و مصرف مواد غذایی است.

?گزارش پژوهشگران حاکی از این است که نورون‌های موجود در هسته سجافی پشتی مغز (DRN) (dorsal raphe nucleus) به شکل متقابل از طریق تغییر در تعادل انرژی فعال می‌شوند. این نورون‌ها انتقال دهنده‌های وزیکولار GABA (گاما-آمینو بوتیریک اسید) یا گلوتامات را بیان می‌کنند. آن‌ها نشان دادند که نوسان فعالیت نورون‌های ذکر شده اثر متفاوتی بر تغذیه دارد!

?پژوهشگران در ابتدا با کمک تصویربرداری کامل مغز به وسیله روشی موسوم به iDISCO بر روی DRN تمرکز کردند، مشخص شد این بخش از مغز در موش‌های گرسنه فعال می‌شود. تصویر برداری از دیگر موش‌هایی که بیش از مقدار طبیعی به آن‌ها غذا داده شده بود، الگویی متفاوت با فعالیت DRN را آشکار ساخت.

?در مرحله بعد این سؤال مطرح شد که کدام نوع از نورون‌های تشکیل شده در DRN درگیر می‌شوند؟ آزمون ژنتیکی سلول‌های فعال شده در این دو گروه از موش‌ها نشان داد که نورون‌ها در موش‌هایی که به آن‌ها غذا داده می‌شود، گلوتامات آزاد می‌کنند؛ سلول‌های عصبی برای سیگنال‌دهی به یکدیگر از این ماده شیمیایی استفاده می‌کنند. در مقابل نورون‌ها در موش‌هایی که گرسنه بودند، انتقال دهنده عصبی متفاوتی به نام GABA آزاد کردند. بنابراین این احتمال وجود دارد که این سلول‌ها بخشی از مکانیسم احساس و پاسخ به گرسنگی باشند.

?فعال‌سازی سلول‌های آزاد کننده گلوتامات در موش‌های چاق باعث عدم مصرف مواد غذایی و کاهش وزن در آن‌ها گردید؛ نتیجه این بود که نورون‌های DRN روشن شده به وسیله فرایند گرسنگی باعث مصرف غذا می‌شوند. روشن کردن نورون‌های آزادکننده GABA در همان بخش از مغز نتیجه معکوس داشت و مصرف غذا را افزایش داد. فعال‌سازی «نورون‌های گرسنگی» به شکل قابل توجهی «نورون‌های سیری» را به صورت خودکار خاموش کرد. مشاهده این موضوع که مهار طولانی این نورون‌ها می‌تواند به شکل چشم‌گیر باعث کاهش وزن بدن شود، بسیار هیجان انگیز است.

?در مجموع این داده‌ها، DRN را به عنوان گره مهم کنترل کننده تعادل انرژی معرفی می‌کنند. یافته‌های اخیر مسیر جدیدی را جهت درک چگونگی کنترل تغذیه به وسیله مغز ارائه می‌دهد و پیشنهاد می‌کند که داروهای طراحی شده برای فعال‌سازی یا مهار نورون‌ها در DRN می‌تواند برای درمان چاقی و جلوگیری از اختلالات مرتبط با آن مانند دیابت و فشار خون بالا مؤثر باشد.

?ترجمه: محمد رضازاده

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

کشف مسیری عصبی جهت جلوگیری از چاقی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن