بیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکسمتابولیسم

کشف مسیر مولکولی محافظت شده‌ عامل پیری

✅ محققین مسیر مولکولی جدیدی کشف کردند که طول عمر و سلامتی را در کرم ها و پستانداران کنترل می کند. در این تحقیقات نشان داده شد کرم هایی که مقادیر بالایی از پروتئینی خاص را دارند نسبت به کرم های فاقد این پروتئین، عمر بیشتر و سالم تری دارند.


موش هایی که مقادیر بالایی از این پروتئین را دارند، نسبت به سایر موش‌ها، دیرتر دچار اختلال عملکردی رگ ها می شوند. این اختلال از دلایل اصلی وقوع پیری است.

?با بالا و پایین بردن مصنوعی غلظت خانواده ای از پروتئین ها به نام فاکتورهای رونویسی مشابه کراپل ((kruppel like transcription factors (klf)) درکرم های c.elegans طول عمر آنها به ترتیب افزایش و کاهش یافت. علاوه بر این هنگامی که این آزمایش در پستانداران تکرار شد نتایج مشابهی به دست آمد. مشاهدات نشان داد که سطح klf با افزایش سن کاهش می یابد، اما سطح ثابتی از klf می تواند از اختلال عملکردی رگ ها که با افزایش سن رخ می دهد و به طرز مشهودی در وقوع بیماری های مرتبط با افزایش سن مانند بیماری های قلبی، فشار خون و زوال عقل نقش دارد، جلوگیری کند.

?در تحقیقات بیشتر دانشمندان متوجه شدند klf ها با کنترل کردن مسیرهای اتوفاژی کار می کنند. نقص دراتوفاژی یکی از عوامل وقوع پیری است. با بالا رفتن سن سلول ها، توانایی آنها در انجام اتوفاژی به شدت کاهش پیدا می کند. این امر منجر به این می شود که پروتئین های سمی به طرز نامطلوبی تجمع پیدا کنند و در نهایت مرگ سلولی رخ دهد. بدین ترتیب کرم های فاقد klf، در انجام اتوفاژی دچار مشکل می شوند و در زمان کوتاهی می میرند. در نتیجه وجود و حفظ سطح مشخصی از klf ها می تواند در به تاخیر انداختن پیری بسیار مؤثر باشد.

? ترجمه: حسین شفیعی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

کشف مسیر مولکولی محافظت شده‌ عامل پیری – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن