مهندسی ژنتیک

مشخص شدن ژنوم بوفالو آبی

✅یک تیم بین المللی از محققان به رهبری دانشگاه آدلاید، ژنوم کامل بوفالوی آبی را منتشر کرده است که مسیر را برای بهبود اصلاح و حفظ این حیوان اقتصادی مهم هموار می‌کند. آن‌ها می‌گویند که اکنون ابزار لازم برای اعمال سیستم‌های اصلاح مولکولی مدرن را برای بوفالوی آبی ایجاد کرده اند.


?بوفالو‌های آبی حدود ۵۰۰۰ سال پیش اهلی شدند و از آن زمان به لحاظ اقتصادی برای شیر، گوشت و به عنوان حیوانی بار‌بر در سراسر جهان اهمیت زیادی داشته اند. آن‌ها به‌طور ویژه در کشور‌های در حال توسعه بسیار مهم هستند و در بازار‌های تخصصی نظیر کشور ایتالیا، برای محصولاتی مانند پنیر موزارلا ازشیر آن‌ها استفاده می‌شود. بوفالوی آبی حیوانی کلیدی در کشاورزی است زیرا قادر به سازش با محیط‌های مختلف وتحمل بیماری است. این بوفالو‌ها در اوایل قرن نوزدهم به قلمرو شمالی استرالیا آورده شدند و امروزه گله‌های شیری بوفالو در قلمرو شمالی و جنوب استرالیا وجود دارد. دو زیر گونه بوفالوی آبی وجود دارد. محققان ژنوم بوفالو River را که برای تولید شیر از طریق برنامه‌های اصلاحی سازماندهی شده در ایتالیا، هند، فیلیپین و برزیل انتخاب شده است، توالی یابی کردند.

?پروفسور ویلیامز می‌گوید: “پیشرفت هایی در ژنومیک، انقلابی در اصلاح گاو‌های شیری ایجاد کرده است و اکنون ابزا های مولکولی برای اصلاح بوفالی آبی در دسترس هستند.” انتشار ژنوم بوفالو مرجعی ضروری برای مطالعات ژنتیک مولکولی این حیوان فراهم می‌کند. این به اصلاح گران در افزایش ویژگی‌های تجاری مطلوب در بوفالوی آبی، وبه محققان و متخصصان حفاظت از حیوانات برای حفظ تنوع جمعیت‌های آن کمک می‌کند. هم چنین این امکان وجود دارد که برای درک تفاوت‌های مربوط به مسائل زیستی بوفالو و توانایی آن‌ها در انطباق با محیط‌های متنوع، ژنوم بوفالو را با دیگر گونه‌ها مقایسه کنیم.

?این تیم هم چنین جزئیات یک مولکول خاص (که تراشه SNP بوفالو نامیده می‌شود) را منتشر کرده است. این تراشه SNP به محققان و اصلاح کنندگان اجازه می‌دهد تا اطلاعات توالی‌های ژنومی را در مرحله عمل قرار دهند. ژن‌های دخیل در صفات مهم مربوط به تولید و بیماری، می‌توانند تعیین جایگاه شوند و برای ارزیابی ارزش‌های اصلاحی گاوهای مختلف مورداستفاده قرار گیرند.

?ترجمه: نوروزی

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن کشاورزی

☑️عضویت در کانال زیست فن

مشخص شدن ژنوم بوفالو آبی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن