بیوتکنولوژی کشاورزی

مشکل بزرگ تولید غذای جهان، راه‌حل خیلی ‌ریزی دارد!

✅ مشکل روزافزون‌ تولید غذای جهان، ممکن است یک راه‌حل کوچک داشته باشد: «ذرات نانو» که به‌عنوان کود و آفت‌کش برای محصولات کشاورزی کاربرد دارند.


?ائتلافNanoFARM، یک ائتلاف شکل‌گرفته بین دانشگاه کارنگی ملون، دانشگاه کنتاکی، دانشگاه وین و دانشگاه آویرو در پراگ است که بر روی تأثیرات نانوذرات در کشاورزی تحقیق می‌کنند.

?هر چهار دانشگاه از طرف بنیادهای علوم ملّی در کشورهای خود مورد حمایت مالی قرار گرفته‌اند تا دریابند که چگونه این ذرات ریز (با طول تنها ۴ نانومتر) می‌توانند نحوه کشت محصولات غذایی را دگرگون کنند.

?پروفسور گرگ لوری سرپرست تیم تحقیق پروژه NanoFARM می‌گوید: «کاری که ما انجام می‌دهیم این است که یک شناخت اساسی از فعل‌وانفعالات نانوذرات در گیاهان پیدا کنیم تا قادر به درک آن‌ها در آینده شویم. یکی از حوزه‌های مهم تحقیق دراین‌باره، آن است که تنها ۵ درصد آفت‌کش‌های مورداستفاده در کشاورزی، وارد گیاه می‌شوند و بقیه آن‌ها وارد محیط‌زیست شده و باعث آسیب به َآن می‌شوند. لذا ما تلاش می‌کنیم که این اتلاف و خسارات مرتبط با آن به محیط‌زیست را با تمرکز روی فرایند انتقال صحیح آفت‌کش‌ها، به حداقل برسانیم.»

?تیم‌های تحقیقاتی فوق، دو هدف یکسان دارند: ۱) برای دور کردن آفات و رساندن مواد غذایی به گیاهان چه مقدار نانو‌ذرات مورد نیاز است و ۲) چه میزان از آن‌ها می‌تواند به‌طور بالقوه به گیاهان و اکوسیستم اطراف آسیب بزند؟

?یکی از نکات مهم در خصوص عملکرد آفت‌کش‌ها و کودها این است که آن‌ها به شستشو حساس هستند، مخصوصا اگر کمی بعد از استفاده، باران شدیدی ببارد. اما نانوذرات به‌سادگی شسته نمی‌شوند و این ویژگی آن‌ها را تا حد زیادی برای انتقال کودهای ریزمغذی‌ مانند روی و مس به گیاهان کارآمد می‌کند.

?محققین فوق‌الذکر در خصوص موارد مختلف دیگری نظیر کند کردن فرایند حل شدن کودهای شیمیایی در خاک مرطوب به‌منظور آزادسازی آرام مواد مغذی و همچنین فرایندهای میکروسکوپی دخیل در انتقال ذرات در گیاهان تحقیق می‌کنند.

?آن‌ها دریافته‌اند نانوذراتی که با بار منفی شارژ می‌شوند قادر هستند در رگبرگ‌های گیاه حرکت کنند و بدین ترتیب به موردی مناسب برای کشاورزانی که از قارچ‌کش استفاده می‌کنند، تبدیل شوند. نانوذراتی که بار خنثی دارند نیز وارد بافت برگ‌ها می‌شوند تا در تولید غذایی با ارزش غذایی بالا مفید واقع شوند.

?به بیان این محققین، در کشورهای درحال توسعه‌ای مانند چین و هند، افراد بسیار زیادی از گرسنگی رنج می‌برند. این نوع تکنولوژی می‌تواند به فراهم کردن غذا و ذخیره انرژی برای آن‌ها مفید واقع شود.

#نانوفناوری

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر ☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی ☑️عضویت در کانال زیست فن

مشکل بزرگ تولید غذای جهان، راه‌حل خیلی ‌ریزی دارد! – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن