مهندسی ژنتیک

مصرف‌کنندگان آمریکایی برچسب‌های «ارگانیک» و «فاقد مواد دستکاری‌شده ژنتیکی» را اشتباه می‌گیرند!

✅بر طبق یک نظرسنجی ملی به‌عمل‌آمده توسط پژوهشگران دانشگاه‌های فلوریدا و پردو، مشخص‌ شده که بیشتر مصرف‌کنندگان آمریکایی، دچار اشتباه در تشخیص برچسب‌های «ارگانیک» و «فاقد مواد دستکاری‌شده ژنتیکی» شده و این محصولات را به‌جای یکدیگر می‌خرند!


?کنگره ایالات‌متحده در ژوئن ۲۰۱۶ استاندارد ملی افشای مواد غذایی حاصل از مهندسی زیستی را به تصویب رساند که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد مواد غذایی دستکاری‌شده ژنتیکی را با استفاده از متن، نماد یا بارکد دوبعدی (QR Code) برچسب‌گذاری کنند.

?در این رابطه، برندن مک فادن و جیسون لاسک متخصصان اقتصاد از دانشگاه فلوریدا و دانشگاه پردو همراه با تیم تحت سرپرستی خود جهت یافتن بهترین روش‌های اطلاع‌رسانی در مورد وجود محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی در مواد غذایی به نظرسنجی از ۱۱۳۲ نفر پرداخته‌اند.

?پژوهشگران تمایل مصرف‌کنندگان به خرید یک بسته دوازده‌تایی گرانولا بار و نیم‌کیلو سیب را اندازه‌گیری کردند.
نتایج نشان داد که مصرف‌کنندگان، مایل به پرداخت ۳۵ سنت بیشتر برای محصولات دارای برچسب تاییدشده «فاقد مواد دستکاری‌شده ژنتیکی» در مقایسه با محصولاتی هستند که برچسب «حاوی مواد دستکاری‌شده ژنتیکی» را دارند.

?آن‌ها درعین‌حال، مایل به پرداخت ۹ سنت بیشتر برای محصولات دارای برچسب «ارگانیک» وزارت کشاورزی ایالات‌متحده هستند. مصرف‌کنندگان همچنین مایل به پرداخت مبلغ بیشتر برای خرید سیب‌های دارای برچسب «ارگانیک» وزارت کشاورزی ایالات‌متحده در مقایسه با سیب‌هایی هستند که برچسب «فاقد مواد دستکاری‌شده ژنتیکی» را دارند. اما نکته عجیب این‌که پاسخ‌های ارائه‌شده توسط افراد شرکت‌کننده در نظرسنجی نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان، اغلب، تفاوت بین این دو برچسب را متوجه نمی‌شوند!

?پژوهشگران همچنین دریافته‌اند که مصرف‌کنندگان، تمایل به پرداخت مبلغ بیشتری برای آن دسته از مواد غذایی حاوی مواد دستکاری‌شده ژنتیکی دارند که اطلاعات مربوط به آن‌ها از طریق بارکد دوبعدی ارائه گردیده است. مک فادن بر این باور است که این یافته نشان می‌دهد تعدادی از پاسخ‌دهندگان بارکد دوبعدی را اسکن نکرده‌اند. به اعتقاد این محقق، درصورتی‌که همه مصرف‌کنندگان، اقدام به اسکن بارکد دوبعدی می‌کردند، تفاوت معنی‌داری در تمایل آن‌ها به پرداخت به وجود نمی‌آمد.

?ترجمه: سید محمد پیشدار

#اقتصاد
#سیاست_گذاری

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

مصرف‌کنندگان آمریکایی برچسب‌های «ارگانیک» و «فاقد مواد دستکاری‌شده ژنتیکی» را اشتباه می‌گیرند! – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن