بیوتکنولوژی پزشکیژنومیکس

مصرف الکل به DNA آسیب می‌رساند

?#رصد_لحظه‌ای?

✅ این هفته در مجله علمی به نام «گزارش های نیچر » نتایج مطالعه ای بر روی موش منتشر شده که نشان می دهد الکل می تواند به DNA سلول های بنیادی خون آسیب برساند. این مطالعه می تواند به توجیه ارتباط شناخته شده میان مصرف الکل و افزایش خطر ابتلا به سرطان کمک کند.


?مصرف الکل، یک مشکل بهداشت عمومی است که منجر به بیماری های مختلف و مرگ و میرِجهانی می شود. در تحقیق فوق، کیتن پاتل و همکارانش نشان می دهند که استالدئید (متابولیت الکل که به طور طبیعی در سطح پایین اتفاق می افتد) باعث ایجاد اختلال DNA دورشته ای در سلول های بنیادی خون‌ساز تشکیل دهنده خونِ موش می شود.

?اگرچه بعضی از این اختلالات DNA متعاقباً تعمیر می شوند، با این وجود آسیب های باقی مانده همچنان وسیع هستند، مناطق خاصی حذف شده و کلیه کروموزوم ها دوباره سازماندهی می شوند. این تغییرات ژنتیکی پس از آن به میلیونها سلول جوان منتقل می شوند، سلول‌هایی که از این سلول های بنیادی تولیدکنندۀ خون نشات گرفته اند. در اکثر افراد، استالدئید یک محصول فرعی ناپایدار از الکل است که به وسیله آنزیم آلدئید دهیدروژناز ۲ (ALDH2) به استات اکسید شده است. با این وجود، حدود ۵۴۰ میلیون نفر در آسیا دارای جهش در ژن ALDH2 هستند، به این معنی که آنها نمی توانند آلدهید را از بین ببرند.

?اکنون این واقعیت دانسته شده است که نوشیدن الکل، این افراد را در معرض افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان قرار می دهد. بااین‌حال، مطالعۀ جدید نشان می دهد که آن‌ها ممکن است همچنین در معرض اختلالات خونی مرتبط با سنِ ناشی از الکل باشند، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است برای تعیین اینکه آیا می‌توان این یافته ها را به‌صورت کاربردی به درمانگاه ها منتقل کرد یا خیر.

?ترجمه: آزاده داودی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

مصرف الکل به DNA آسیب می‌رساند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن