بیوتکنولوژی پزشکیسلول های بنیادیعلوم اعصاب

مصرف الکل و مرگ سلول‌های مغزی

✅ سوءمصرف الکل مزمن می‌تواند باعث آسیب شدید مغزی و عصبی شود. باور دانشمندان در گذشته این بود که تعداد سلول‌های عصبی در مغز بالغین در اوایل زندگی ثابت می‌شود و بهترین راه برای درمان آسیب‌های القاء شده از مصرف الکل محافظت از سلول‌های عصبی باقی‌مانده است.

? کشف این موضوع که مغز بالغین دارای سلول‌های بنیادی هستند که سلول‌های عصبی جدید را ایجاد و منجر به حفظ عملکرد شناختی طبیعی مغز می‌شوند حائز اهمیت است و می‌تواند روشی جدید برای دستیابی به مشکل تغییرات مرتبطش با مصرف الکل در مغز فراهم کند. اگرچه پیش از این رویکردهای جدید، فهم چگونگی اثر الکل بر روی سلول‌های بنیادی در مراحل مختلف رشدی آن‌ها، نواحی مغزی مختلف و مغز آقایان و خانم‌ها مورد نیاز است.

? بدین منظور محققان از روش لبه برش (cutting-edge) در مغز موش‌های بالغ استفاده کردند که به آن‌ها امکان نشانه‌گذاری و بررسی نحوه مهاجرت و تکامل به سلول‌های عصبی تخصص یافته در طول زمان با هدف مطالعه اثرات مصرف درازمدت الکل بر آن‌ها را داد.

? در نتایج این پژوهش مشخص شد که مصرف دائمی الکل منجر به مرگ بیشتر سلول‌های بنیادی مغزی شده و تکامل سلول‌های عصبی جدید را کاهش می‌دهد. همچنین محققان دریافتند که اثرات مصرف مکرر الکل در سرتاسر نواحی مغزی متفاوت بوده و حساس‌ترین نواحی مربوط به دو ناحیه‌ ایجاد سلول‌های مغزی جدید است. علاوه بر این موش‌های ماده آسیب و مسمومیت شدیدتری در مقایسه با نرها نشان دادند.

? با استفاده از این مدل، پژوهشگران انتظار دارند که در خصوص بر‌هم‌کنش‌های الکل با سلول‌های بنیادی مغز اطلاعات بیشتری به‌دست آورند که در نهایت منجر به فهم واضح بهترین روش درمان اعتیاد الکل شود.

?ترجمه: مهسا جلیلی منش

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

مصرف الکل و مرگ سلول‌های مغزی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن