اقتصاد زیستی

مطالعات امکان سنجی چیست؟!

?مطالعات امکان سنجی یا Feasibility study آنالیزی است که با بررسی ابعاد اقتصادی، قانونی، مسائل مربوط به برنامه ریزی زمانی و امکانات تکنولوژیکی مشخص می کند یک پروژه چگونه می تواند به طور موفقیت آمیز به اتمام برسد. مدیران برنامه ریزی با استفاده از این آنالیز خروجی های مثبت و منفی کار را ارزیابی می کنند تا ارزش سرمایه گذاری روی آن از لحاظ زمانی و هزینه ای مشخص شود.

?مطالعات امکان سنجی یک ایده، پروژه و یا حتی یک بیزینس را بررسی می کند.هدف این آنالیز تاکید بر امکان وجود برخی مشکلات است که پروژه با آن برخورد می کند و خروجی آن نشان می دهد که پروژه چگونه پیش برود. این آنالیز همچنین تحلیلاتی را از قبیل مقدار لازم پشتوانه مالی و اوضاع رقابتی ارائه می دهد. بررسی این مطالعات و یافتن راه حل برای مشکلات، استراتژی مناسبی برای بازاریابی و جذب سرمایه گذار است.

اجزای یک FS عبارت است از:

1) شرح: طرحی کلی از کار که محصولات یا خدماتی که قرار است ارائه شوند و همچنین نحوه ارائه آنها را بیان می کند.

2) امکان سنجی بازار: توصیف صنعت و ظرفیت بازار حال حاضر و آینده و همچنین بررسی رقابت و تخمین های فروش و خریدار های احتمالی در این بخش انجام می شود.

3) امکان سنجی فنی: بررسی مکان بیزینس، مواد و نیروی لازم و تکنولوژی مورد نیاز و همچنین وسایل تحویل خدمات در این بخش انجام می شود.

4) امکان سنجی مالی: بررسی و تعیین میزان پول و سرمایه مورد نیاز و همچنین سود حاصل از سرمایه گذاری در این بخش انجام می شود.

بخوانید  مفاهیم راهبردی حاکم بر فعالیت‌های بیوتکنولوژی

5) امکان سنجی سازمانی: بررسی مواضع قانونی یک بیزینس در این بخش انجام می شود، که شامل بررسی اطلاعات بنیان گذاران و سوابق حرفه ای آنها و همچنین تونایی های لازم برای جلوگیری از زمین خوردن شرکت می شود.

#امکان_سنجی

نویسنده: میلاد ریحانی

☑️منابع

?کانال اقتصاد زیست فن

مطالعات امکان سنجی چیست؟! – اخبار زیست فناوری

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

علی چوپانی

بیش از 4 سال است که در کنار دیگر دوستان در مجموعه زیست‌فن هستم. زیست شناسی خوندم ولی به خاطر علاقه خودم به وب و سئو در حال حاضر مدیریت سایت زیست‌فن و نظارت بر سئوی محتواهای تولیدی در زیست‌فن رو به عهده دارم. اینجا خانه‌ی ماست، به ما سر بزنید!

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + پنـج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن