اقتصاد زیستی

مطالعات امکان سنجی چیست؟!

?مطالعات امکان سنجی یا Feasibility study آنالیزی است که با بررسی ابعاد اقتصادی، قانونی، مسائل مربوط به برنامه ریزی زمانی و امکانات تکنولوژیکی مشخص می کند یک پروژه چگونه می تواند به طور موفقیت آمیز به اتمام برسد. مدیران برنامه ریزی با استفاده از این آنالیز خروجی های مثبت و منفی کار را ارزیابی می کنند تا ارزش سرمایه گذاری روی آن از لحاظ زمانی و هزینه ای مشخص شود.

?مطالعات امکان سنجی یک ایده، پروژه و یا حتی یک بیزینس را بررسی می کند.هدف این آنالیز تاکید بر امکان وجود برخی مشکلات است که پروژه با آن برخورد می کند و خروجی آن نشان می دهد که پروژه چگونه پیش برود. این آنالیز همچنین تحلیلاتی را از قبیل مقدار لازم پشتوانه مالی و اوضاع رقابتی ارائه می دهد. بررسی این مطالعات و یافتن راه حل برای مشکلات، استراتژی مناسبی برای بازاریابی و جذب سرمایه گذار است.

اجزای یک FS عبارت است از:

۱) شرح: طرحی کلی از کار که محصولات یا خدماتی که قرار است ارائه شوند و همچنین نحوه ارائه آنها را بیان می کند.

۲) امکان سنجی بازار: توصیف صنعت و ظرفیت بازار حال حاضر و آینده و همچنین بررسی رقابت و تخمین های فروش و خریدار های احتمالی در این بخش انجام می شود.

۳) امکان سنجی فنی: بررسی مکان بیزینس، مواد و نیروی لازم و تکنولوژی مورد نیاز و همچنین وسایل تحویل خدمات در این بخش انجام می شود.

۴) امکان سنجی مالی: بررسی و تعیین میزان پول و سرمایه مورد نیاز و همچنین سود حاصل از سرمایه گذاری در این بخش انجام می شود.

۵) امکان سنجی سازمانی: بررسی مواضع قانونی یک بیزینس در این بخش انجام می شود، که شامل بررسی اطلاعات بنیان گذاران و سوابق حرفه ای آنها و همچنین تونایی های لازم برای جلوگیری از زمین خوردن شرکت می شود.

#امکان_سنجی

نویسنده: میلاد ریحانی

☑️منابع

?کانال اقتصاد زیست فن

مطالعات امکان سنجی چیست؟! – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن