بیوتکنولوژی پزشکی

روش نوین در مطالعات میکروسکوپی نمونه‌های بافتی

✅ محققان مدرسه پزشکی هاروارد و MIT راهی را برای شرح دادن نمونه‌های بافتی با وضوح بالاتر ارائه داده‌اند. این پیشرفت می‌تواند به پزشکان برای تشخیص صحیح با استفاده از آزمایش‌های تشخیص طبی ارزان‌تر کمک کند. این روش جدید به رویکردی که به‌ عنوان بسط و توسعه میکروسکوپی شناخته می‌شود، متکی است که در آن محققان پیش از به تصویر کشیدن، نمونه بافتی را تا ۱۰۰ برابر حجم اولیه گسترش می‌دهند.


در این روش نمونه‌های بافتی در یک پلیمر متراکم و یکنواخت با قابلیت متورم شدن به‌ وسیله آب جاسازی می‌شوند. قبل از اضافه نمودن آب مولکول موردنظر در ژل تثبیت‌ شده و سایر پروتئین‌های نگه‌دارنده بافت نیز هضم می‌شوند. با استفاده از این فرایند دانشمندان توانستند تا به قدرت تفکیک در حدود ۷۰ نانومتر دست پیدا کنند که پیش‌ از این فقط در میکروسکوپ‌های الکترونی خاص به دست می‌آمد. همچنین این روش برای نمونه‌های آماده ‌شده در پارافین، نمونه‌های فریز و رنگ‌آمیزی شده نیز تطبیق داده شده است. ابتدا رنگ‌های شیمیایی و پارافین با استفاده از حلال شیمایی زایلن حذف می‌شوند؛ سپس نمونه در ماده شیمیایی دیگری به نام سیترات گرم شده. بعد از آن نمونه مراحل هضم و تثبیت گسترده‌تری را طی می‌کند.

یکی از پرسش‌های بزرگ در زمینه ضایعات سرطان پستان این است که آیا این ضایعات پتانسیل بدخیم شدن را دارند؟ بدین منظور دانشمندان نمونه‌های بافتی ضایعات سرطان پستان را در مراحل اولیه بررسی کردند. مطالعات میکروسکوپی به روش جدید نشان داد که ضایعات خوش خیم با هسته‌های غیرمعمول (atypical) حدود ۵ برابر تمایل بیشتری به بدخیم شدن دارند. بر طبق آمار ارائه‌ شده، این روش جدید می‌تواند از ۴۰۰ هزار مورد تشخیص نادرست و جراحی غیرضروری، فقط در افراد مبتلابه سرطان پستان در ایالات‌متحده جلوگیری کند.

دانشمندان به گسترش جهانی این روش به‌منظور افزایش کارآمدی شیوه‌های درمانی امید دارند.

 

 

?ترجمه: زینب بهرامی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

روش نوین در مطالعات میکروسکوپی نمونه‌های بافتی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن