بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

مطالعه ساختار میتوزی برای درک عملکرد سلول‌های سرطانی

✅تقسیم سلول یک رقص باله پیچیده از پروتئین‌ها و ملکول‌هایی است که درنهایت به تقسیم شدن سلول می‌انجامد. در طی میتوز، مراکز سازمان‌دهنده میکروتوبول (MTOCs) فیبرهای دوکی را جمع‌آوری می‌کنند که سبب جداسازی کروموزوم‌های DNA می‌شود. هرچند دانشمندان، به وجود MTOCها واقف هستند و با نقش آن در تقسیم سلولی آشنا هستند اما ساختار فیزیکی آن تا حد زیادی ناشناخته‌است.


?محققان دانشگاه کالیفرنیا سعی دارند ساختار مولکولی مربوط به MTOC را کشف کنند. MTOCها ساختارهای اختصاصی درون سلول هستند که سبب ساخته شدن، محکم شدن و ثابت شدن شبکه‌ای از میکروتوبول‌ها می‌شوند که به‌مثابه داربستی درون سلول هستند. بیش از ۱۰۰۰ پروتئین با MTOC در سلول‌های جانوری ارتباط داده‌شده‌است اما عملکرد اختصاصی تعداد کمی از آن‌ها مشخص شده‌است.

?این تیم تحقیقاتی برروی مخمرها تمرکز کردند. در این ارگانیسم‌های ابتدایی‌تر، جسم قطبی دوکی‌شکل (SPB) مانند MTOC در سلول‌های جانوری عمل می‌کند. برخلاف سلول‌های جانوری، SPBهای مخمر تنها از ۱۸ پروتئین تشکیل شده‌است و این گروه بر روی ۵ پروتئین اصلی تمرکز کردند: Spc110، Spc42، Cnm67، Spc29 و Cmd1.

?محققان بااستفاده از چندین تکنیک مانند مدل‌سازی ساختاری، جداسازی X-ray، کریستالوگرافی X-ray و میکروسکوپ الکترونی دریافتند که عملکرد پروتئین Spc110 در SPB بیش‌تر از آن چیزی است که پیش از این مورد قبول بود.

?ابتدا دانشمندان تصور کردند که وظیفه این پروتئین‌ها این است که ساختارهای SPB را در فضا نگه دارند اما اکنون دریافتند که این پروتئین‌ها سطحی را برای اتصال این ساختارها فراهم می‌کنند. این یافته‌ها می‌تواند به درک ما از عملکرد همتای این ساختارها در سلول‌های انسانی یعنی سنتروزوم‌ها کمک کننده باشد. سلول‌های سرطانی در اکثر سرطان‌ها حاوی سنتروزوم‌هایی هستند که اندازه مناسبی ندارند.

?در آزمایشات بعدی باید به بررسی موقعیت سایر پروتئین‌های کلیدی مانند Spc29 پرداخته شود و درنهایت نقش اختصاصی آن آشکار شود.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

مطالعه ساختار میتوزی برای درک عملکرد سلول‌های سرطانی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن