توالی یابیمغز و کامپیوتر

مطالعه ژنوم به کمک فناوری بلاکچین

یکی از اولین شرکت‌های مبتنی بر بلاکچین به نام Nebula Genomics این امکان را برای کاربران فراهم آورده است که با به اشترک گذاشتن اطلاعات شخصی خود به مطالعات کمک کنند.


پانزده سال پیش که نخستین توالی‌یابی ژنوم انسان بدست آمد، هزینه آن حدود ۲.۷ میلیارد دلار بود. با وجود آنکه از آن زمان تاکنون، هزینه‌ی لازم برای توالی‌یابی کامل ژنوم به‌طور قابل‌توجهی کاهش یافته است، همچنان نسبت به دیگر آزمایش‌های ژنتیکی که صدها هزار بخش را در ژنوم تجزیه می‌کند، مقرون به صرفه نیست. درحال حاضر Nebula Genomics با ارائه‌ی یک پلتفرم، قصد دارد با اتصال افراد با محققانی که توالی‌یابی ژنوم را بررسی می‌کنند هزینه‌های مربوط به آزمایش‌های ژنتیکی و توالی‌یابی‌های ژنوم را کاهش دهند.

جورج کلیسون -متخصص ژنتیک در دانشگاه هاروارد و MIT- معتقد است که این اولین گام تحقق‌یافته در جهان است که در آن افراد با داشتن کنترل بر استفاده از داده‌های ژنتیکی خود، و از طریق استفاده‌ی آن‌ها توسط محققان پزشکی، هزینه‌ها را جبران می‌کنند.” این مؤسسه همچنین قصد دارد از این اطلاعات برای دستیابی به پیشرفت در زمینه‌هایی چون درمان، پیشگیری از پیشرفت بیماری‌ها و پیشرفت در پزشکی شخصی به کار خواهد برد.

براساس گزارشی که این مؤسسه منتشر کرد، Nebula با پیوستن به EncrypGen، جدیدترین پلتفرم خود را در بازار مؤسساتی منتشر خواهد کرد که برای دسترسی ایمن به اطلاعات ژنتیکی از تکنولوژی بلاکچین استفاده می‌کنند. همچنین دو هدف عنوان‌شده برای این اقدام، پاداش به افراد برای به اشتراک‌گذاشتن اطلاعات ژنتیکی و سلامتی‌شان و نیز استفاده از آن‌ها در مطالعات است. اگرچه EncrypGen خود، آزمایش‌های ژنتیکی را ارائه نمی‌دهد، اما اعضا می‌توانند داده‌ها را از سرویس‌های ارائه دهنده تست‌ها آپلود کرده یا یک تست مبتنی بر SNP را از یکی از اعضا خریداری کنند. دیوید کوئِپسل -یکی از اعضا و مدیرعامل شرکت EncrypGen- در ایمیل خود به The Scientist خاطرنشان می‌کند که این شرکت قصد دارد تا به زودی از طریق یکی از شرکای تجاری خود، آزمایش توالی‌یابی کامل ژنوم را در وب سایت خود ارائه دهد و انتظار آن می‌رود که کاربران بتوانند کمک‌هزینه‌ی ۱۵۰۰ دلاری را با استفاده از این پلت فرم یارانه بگیرند.

آلتاچارو -متخصص بیوتکنولوژی در دانشکده‌ی حقوق دانشگاه ویسکانسین در مدیسون- در مصاحبه باThe Scientist گفت: “فروش امکان دسترسی به اطلاعات ژنتیکی در زمان فعلی امری عجیب و افراطی نیست، و می‌توانیم با استفاده از شیوه‌های مختلف از حریم خصوصی خود، کسب درآمد کنیم.” همچنین او افزوده که نسل جدید پلتفرم‌های مبتنی بر بلاکچین به افراد این امکان را می‌دهد که بتوانند درمورد آنچه که می‌خواهند به اشتراک بگذارند و چگونگی به اشتراک گذاشتن این اطلاعات، کنترل بیش‌تر و قدرتمندتری فراهم شود.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن