کریسپر

معرفی تکنولوژی برتر نسبت به سیستم CRISPR-Cas9

| معرفی تکنولوژی برتر نسبت به سیستم CRISPR-Cas9

 

✅ اخیراً محققان موفّق به شناسایی یک پروتئین قابل‌برنامه‌ریزی شده‌اند که همانند کریسپر عمل می‏کند، با این تفاوت که توانایی ایجاد برش بر روی هر دو مولکول RNA و DNA را دارد. این پروتیئن در میان انواعی از پروتئین‌های Cas9 قرار می‌گیرد که بدون نیاز به ترکیبات کمک‌کننده مصنوعی هر دو ماده ژنتیکی را برش می‌دهد.


❇ مطالعات انجام‌شده در آزمایشگاه بیوشیمی دکتر ژانگ منجر به شناسایی و معرفی نوع جدیدی از این پروتئین شده است. نتایج این تحقیق در مجله Molecular Cell در تاریخ ۱۵ فوریه ۲۰۱۸ به چاپ رسیده است. این پروتئین از باکتری Neisseria meningitidis که سالانه باعث ایجاد طیفی از بیماری‏های کشنده می‏شود گرفته شده است. پس از به دست آوردن نتایج مناسب در آزمایشگاه، این تیم بر آن هستند تا امکان اثر پروتئین NmeCas9 بر باکتری‌های زنده را تست کنند. آن‌ها امیدوار هستند تا بتوانند این نتایج را در سلول‏های انسانی نیز مشاهده کنند. در صورت موفقیت‏آمیز بودن این نتایج، این پروتئین در درمان بسیاری از بیماری‏ها می‏تواند سودمند باشد.

❇ استادیار دانشگاه میشیگان در گروه پزشکی و سرتیم این پژوهش اعتقاد دارد که اگر بتوان از این تکنیک برای هدف قرار دادن هر دو مولکول RNA و DNA استفاده کرد، پیشرفت‌های شگرفی در زمینه مطالعه همزمان هر دو مولکول ژنتیکی به وجود خواهد آمد. به‌علاوه می‌توان RNA پیامبر (mRNA) را نیز بدون دستکاری ژنوم موجود مورد مطالعه قرار داد.

❇ کشف NmeCas9 به صورت تصادفی اتفاق افتاد. زمانی که این گروه در حال مطالعه اولیه عملکرد پروتئین NmeCas9 بودند، از RNA به عنوان مقایسه یا نمونه کنترل استفاده کردند، امّا در کمال تعجب مشاهده کردند که این پروتئین RNA را نیز برش می‏دهد. پس از این قضیه، آن‌ها شروع به تجزیه و تحلیل بیوشیمیایی این پروتئین کردند.

❇ دکتر ژانگ می‏گوید: «اگر NmeCas9 در سلول‌های زنده در شرایط آزمایشگاهی نیز کار کند، می‏توانیم آن را به عنوان یک ابزار قوی برای ویرایش رونویسی mRNA استفاده کنیم، بدون آنکه خود ژن را دستکاری کنیم. ما همچنین می‏توانیم از این سیستم برای ارائه نشانگرهای فلورسنت به توالی‏های RNA مخصوص، و یا در مهار برخی وقایع همچون اسپلایسینگ RNA استفاده کنیم.» به زبان ساده‏تر تمام کارهایی که با استفاده از سیستم کریسپر انجام می‏شده است را می‌توان بر در سطح RNA انجام داد.

? ترجمه: داور عابدینی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن