سرمایه گذاری شرکت ها

معرفی سه شرکت برتر فناوری زیستی

در عرصه‌ فناوری زیستی شرکت‌های زیادی فعالیت دارند‌. شرکت سهامی خاص Guru focus که در زمینه‌ اخبار و تفسیر مالی کسب‌وکارها فعالیت دارد، در اواسط سپتامبر ۲۰۱۸ فهرستی از سه شرکت برتر که انتظار می‌رود در ربع چهارم سال پیشرفت زیادی در عرصه‌ فعالیت‌های فناوری‌های زیستی داشته باشند را معرفی کرد. سه شرکت برتر معرفی‌شده عبارت‌اند از Biogen Inc ،Gilead Inc و Novo Nordisk Ais.


سرمایه‌گذاری در توسعه‌ شرکت‌های فناوری زیستی یک عامل کلیدی و مهم است. در لیست ارائه‌شده برای شرکت‌های برتر‌، شرکت‌ها باید از چندین معیار مرتبط با امور مالی و سود دهی برخوردار باشند.
برخی از این معیارها عبارتند از : بازده حقوق صاحبان سهام در طی بازه‌ ده‌ساله با امتیاز حداقلی ۱۵ درصد، بازگشت سرمایه در بازه‌ ده‌ساله با امتیاز حداقلی ۱۶ درصد، رتبه‌ پیش‌بینی پذیری تجاری با امتیاز حداقلی ۳.۵ ستاره از ۵ ستاره، حاشیه‌ی سود عملیاتی با امتیاز حداقلی ۱۶ درصد، رشد درآمد ۵ ساله با امتیاز حداقلی ۵ درصد و رشد سود هر سهم ۵ ساله با امتیاز حداقلی ۱۰ درصد.
صنعت فناوری زیستی شامل شرکت‌هایی است که برای تولید انواع داروها از عناصر طبیعی هم‌چون DNA استفاده می‌کنند. این شرکت‌ها با موانع زیادی برای ورود به عرصه‌های تجاری و کسب هزینه‌های بالای تحقیق و توسعه‌ روبرو هستند.
شرکت‌های فعال در عرصه‌ فناوری زیستی بخشی از شرکت‌های غیر چرخه‌ای به شمار می‌آیند؛ زیرا تقاضایی که برای درمان‌های دارویی وجود دارد به‌ اندازه‌ خرده‌فروشی بر روی چرخه‌ تجارت اثرگذار نیست.

شرکت Biogen
این شرکت در کمبریج واقع‌شده است و توسط Michael vounutsos اداره می‌شود. مطالعات و فعالیت‌های این شرکت به درمان بیماری‌های نادر، عصبی و خود ایمن مربوط می‌شود. در طبقه‌بندی ارائه‌شده توسط Gurus focus، سودآوری این شرکت عدد کامل ۱۰ را کسب کرده است. این عدد شامل رشد بازده و امتیاز بالای Pistroki F است. حاشیه‌ سود عملیاتی سالیانه شرکت در ۵ سال گذشته ۷.۴ درصد رشد داشته است؛ که این مقدار از ۹۶ درصد شرکت‌های دیگر بیشتر است.
در ربع دوم سال گذشته ارزش سود سهام شرکت به ۳.۴ میلیارد دلار رسید که‌ نسبت به زمان مشابه سال گذشته رشد ۹ درصدی را نشان می‌دهد. سود سهام کمپانی در سه سال گذشته ۱۲.۱۰ درصد رشد داشته است. رتبه‌ پیش‌بینی (شامل سود سهام و رشد درآمد در ده سال گذشته است) نیز امتیاز کامل را به دست آورده است. سرمایه‌گذاران عمده‌ این شرکت، PRIMECAP Management و انجمن حمایت از سلامت Vanguard می‌باشند.

شرکت Gilead
این شرکت در زمینه‌ بیماری‌های عفونی هم‌چون ایدز و هپاتیت B و C فعالیت دارد. این شرکت در شهر فاستر ایالت کالیفرنیا واقع‌شده است. رتبه‌ سودبخشی شرکت ۹ از ۱۰ است. این نمره به سبب رتبه‌ مناسب پیش‌بینی پذیری تجاری و حاشیه‌ سود عملیاتی است که شرکت در ۵ سال گذشته کسب کرده است؛ و میزان رشد سالیانه آن ۷.۵ درصد بوده است. این شرکت در بررسی‌های انجام‌شده برای کاهش سود سهام و نسبت قیمت به فروش نمره منفی کسب کرده است. سهام‌داران اصلی آن، Dodge & Cox، Pioneer Investments و انجمن T Rowe Price Equity Income می‌باشند.

شرکت Novo Nordisk
این شرکت دانمارکی در زمینه‌ داروهای زیستی، چاقی و دیابت فعالیت دارد. عوامل مؤثر در تعیین قدرت اقتصادی این شرکت شامل نرخ سود مناسب و نمره‌ خوب Altman Z است. هم‌چنین به علت توانایی پرداخت ۷۴.۴۷ دلار به ازای هر دلار، در پرداخت‌های نقدی نمره‌ مناسبی کسب کرده است.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن