ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

مقابله با مقاومت‌ آنتی بیوتیکی باکتری‌ها

مقاومت آنتی‌بیوتیکی میکروارگانیسم‌ها (شامل انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها)، توانمند شدن آن‌ها در مقابل آنتی‌بیوتیک‌هایی است که برای درمان انواع متفاوتی از عفونت‌های ایجاد شده به وسیله خود میکروارگانیسم‌ها استفاده می‌شود. مقاومت‌های آنتی‌بیوتیکی تهدیداتی در حال گسترش هستند که سالانه موجب مرگ ۷۰۰ هزار نفر می‌شوند. مقاومت آنتی‌بیوتیکی در بیماری‌هایی مثل سل، ایدز و مالاریا بیشترین تهدید خود را نشان داده است.
? بررسی‌ها نشان می‌دهد در صورتی که تدبیری برای مقابله با آن‌ها اندیشیده نشود تا سال ۲۰۵۰ حدود ۱۰ میلیون نفر به این علل فوت خواهند کرد. مقاومت‌های آنتی‌بیوتیکی نشان‌دهنده به پایان رسیدن پزشکی مدرن هستند.

? در تحقیقی جدید نشان داده شده است که فعالیت برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها مثل کولیستین (colistin) همراه با ترکیب جدید تری‌کربونیل منگنز دار به طور قابل توجهی افزایش یافته است. مشاهده شد که این دو ترکیب در کنار هم اثر بهتری در نابودی باکتری‌های مقاوم نسبت به استفاده مستقل از کولیستین دارا بودند. نرخ بقا نیز از ۵۰ درصد در حضور کولیستین به ۸۷ درصد در حضور کولیستین و تری‌کربونیل افزایش پیدا کرد.

? مقاومت‌ آنتی‌بیوتیکی تهدیدی پایدار و پیش‌رونده است که باعث می‌شود که امکان درمان بیماری‌های باکتریایی با داروهای محدود موجود، کاری دشوار باشد اما ترکیب کردن داروها مثل اضافه کردن ترکیبات فلزی به آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند مانعی در جهت رشد مقاومت‌های آنتی‌بیوتیکی باشند.

? جهان امروز در حال مسابقه‌ای سخت با آنتی‌بیوتیک‌ها و مقاومت‌های آنان است که این روش ابداعی جدید می‌تواند حداقل کمکی به جلوگیری از پیشرفت تهدید این مقاومت‌ها باشد.

?ترجمه: زمزم جوادی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

مقابله با مقاومت‌ آنتی بیوتیکی باکتری‌ها – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن