بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

دیواره سلولی باکتری‌ها در مقابله با مقاومت آنتی‌بیوتیکی

✅ دیواره‌های سلولی، ساختارهای پوششی که اطراف همه باکتری‌های شناخته شده را احاطه می‌کنند و ممکن است برای سلول ناخوشایند باشند زیرا به عنوان کلیدی برای توسعه داروهایی مطرح می‌شوند که این ساختار را هدف تخریب خود قرار می‌دهند.? مقاومت آنتی‌بیوتیکی زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های باکتریایی برای مقابله با یک داروی طراحی شده به‌منظور از بین بردن آن‌ها، سازگاری‌های لازم را کسب می‌کنند. ایجاد تغییر در دیواره سلولی یکی از راهکارهای باکتری‌ها برای ایجاد این مقاومت آنتی‌بیوتیکی است. با این حال، اطلاعات کمی از چگونگی پاسخ این ساختارها هنگامی که در معرض حمله قرار می‌گیرند در دسترس است.

? مسائل مربوط به پیشرفت‌های غیر منتظره طراحی دارو برای درمان باکتری‌های مقاوم به دارو بسیار زیاد است. هرساله بیش از ۲ میلیون نفر در ایالات‌متحده به عفونت‌های باکتریایی مقاوم مبتلا می‌شوند. سالیانه حدود ۲۳،۰۰۰ نفر در آمریکا و ۷۰۰،۰۰۰ نفر در سراسر جهان به علت عفونت‌های باکتریایی مقاوم به درمان‌های آنتی‌بیوتیک رایج جان خود را از دست می‌دهند. رشد فزاینده این تعداد در انتظار است.

? این محققان توسط یک رویکرد منحصر‌به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌فرد به پژوهش عمیق در این زمینه می‌پردازند. در این روش با فریب سلول باکتری، آسیب‌پذیرترین بخش‌های دیواره سلولی را شناسایی می‌کنند. این یافته‌ها به دانشمندان در طراحی نسل‌های بعدی آنتی‌بیوتیک‌ به‌منظور سرکوب مکانیسم‌های مقاومت دارویی کمک می‌کند. .هسته مرکزی پژوهش فرایندی است که در آن، جذب تسهیل‌کننده قطعات سنتزی دیواره سلولی در باکتری‌های زنده توسط محققان موردمطالعه قرار می‌گیرد. این قطعات با واحدهای گزارشگر تغییر یافته‌اند که به محققان این امکان را می‌دهند تا بتوانند اجزای دستگاه دیواره سلولی باکتری‌های زنده را در شرایط مختلف مشاهده کنند.

? محققان معتقدند که دیواره سلولی باکتری‌ها از ساختار و عملکرد منحصربه‌فردی برخوردار است. وجود این ساختارها برای سلول‌های باکتریایی ضروری است و آن‌ها را به اهداف منحصر به فردی برای توسعه آنتی‌بیوتیک‌ها تبدیل کرده است. این محققان با استفاده از فریب باکتری در بهره‌وری از برخی از بلوک‌های ساختمانی سنتز شده، یک دیدگاه بی‌سابقه در مورد چگونگی تغییر آن‌ها در مقابله با آنتی‌بیوتیک‌ها به دست آورده‌اند.

? دیواره سلولی باکتری‌ها هدف درمانی بعضی از قوی‌ترین آنتی‌بیوتیک‌هایی هستند که تاکنون کشف شده‌اند. از جمله آنتی‌بیوتیک‌هایی که دیواره سلولی را هدف قرار می‌دهند می‌توان به برخی از درمان‌های معمول تجویز شده مانند پنی‌سیلین و آموکسی‌سیلین اشاره کرد. داروهای مؤثر بر دیواره سلولی در لیست امن‌ترین داروهای ضدمیکروبی قرار دارند، این موضوع به این ‌دلیل است که سلول‌های انسانی فاقد دیواره سلولی هستند و در نتیجه تحت درمان آنتی‌بیوتیکی قرار نمی‌گیرند.
? یکی از اهداف این پژوهش شناسایی ترکیباتی از دیواره سلولی است که باکتری‌ها را برای سازگاری موفق و جلوگیری از اثر داروهای ضد میکروبی مسلح می‌سازد. اگر محققان قادر به شناسایی این نقاط ضعف باشند، باید بتوانند راهکارهایی را برای غیرفعال کردن یا از بین بردن آن‌ها نیز ارائه دهند.

?ترجمه: فائزه ابوطالبی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

دیواره سلولی باکتری‌ها در مقابله با مقاومت آنتی‌بیوتیکی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن