بیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکس

کشف پروتئین مقابله کننده با مقاومت آنتی‌بیوتیکی

✅ کاتترها، ایمپلنت‌های مفصل هیپ و ایمپلنت‌های مصنوعی زانو، مستعد پذیرش عفونت‌های مختلف هستند. باکتری‌ها می‌توانند از طریق جریان خون بر روی این سطوح خارجی تجمع و تکثیر یابند. امروزه، محققان پروتئینی را در بدن انسان کشف کرده‌اند که قادر است با این مشکل مبارزه کند.

? بنابر گفته این محققان ، ۱ نفر در هر ۱۰۰ نفر از دریافت‌کنندگان ایمپلنت‌های مفصل یا زانو، عفونت‌های باکتریایی را تجربه می‌کند. هنگامی که باکتری‌ها بر روی یک سطح تجمع می‌یابند، یک لایه محافظ به نام بیوفیلم تشکیل می‌دهند. این بیوفیلم‌ها به‌وسیله یک داربست مرکب از پروتئین‌های آمیلوئیدی که توسط خود باکتری تولید می‌شوند، پایدار می‌گردند.

? محققان در یک پژوهش جدید، پروتئینی به نام ترانس‌تیرتین یا TTR را کشف کرده‌اند که در سلول‌های انسان تولید می‌شود و می‌تواند از تشکیل آمیلوئید و بیوفیلم در E. coli، یک سویه باکتریایی رایج در انسان، جلوگیری کند. این پژوهشگران چگونگی برهم‌کنش TTRها با یک سویه E. coli یافت شده در عفونت‌های دستگاه ادراری را مورد مطالعه قرار دادند. در این عفونت‌ها، پس از استقرار باکتری در مثانه، اجتماعات بیوفیلم تشکیل می‌شود. باکتری‌های موجود در یک بیوفیلم، خود را در یک پوشش متشکل از فیبرهای آمیلوئیدی به‌منظور محافظت در برابر عوامل استرس‌زای محیط محصور می‌کنند. آمیلوئیدهای E. coli از یک پروتئین ویژه به نام CsgA تشکیل شده‌اند.

? پروتئین‌های CsgA پس از ترکیب شدن با TTRهای تخلیص شده در آزمایشگاه، قادر به تولید آمیلوئیدهای محافظ نیستند. در نتیجه بدن می‌تواند با حذف دفاع کلیدی باکتری در برابر عوامل محیطی، به مقابله بهتر با عفونت‌ها بپردازد. به گفته محققان، شکستن اتصالات فردی نسبت به اتصالات گروهی ساده‌تر است. به همین ترتیب، عفونت‌های باکتریایی مؤثرتر مورد توجه قرار خواهند گرفت اگر باکتری‌ها در اجتماعات بیوفیلم حضور نداشته باشند. آن‌ها دریافتند که پروتئین TTR می‌تواند از تشکیل بیوفیلم در سویه E coli اوروپاتوژنیک و همچنین سایر سویه‌های باکتریایی جلوگیری کند. محققان همچنین اذعان دارند که تحت برخی از شرایط، TTRها قادر به تشکیل فیبرهای آمیلوئیدی هستند. این توانایی به TTRها ویژگی‌های ساختاری ویژه‌ای بخشیده است تا از تشکیل آمیلوئید توسط پروتئین‌های دیگر مانند CsgA جلوگیری ‌کند.

? محصولات مشتق‌شده یا ترکیبات ساخته شده بر اساس این تعاملات پروتئینی می‌توانند مشکل تشکیل بیوفیلم در سطح اعضای مصنوعی پزشکی را کاهش دهند. این امر بدین معنی است که ما می‌توانیم این سطوح را با پروتئین مورد نظر پوشش دهیم تا از تشکیل بیوفیلم جلوگیری و راه را برای درمان‌های آنتی‌بیوتیکی هموار سازد. با این‌حال اجرای این ایده نیازمند مطالعات بیش‌تر است. هدف قرار دادن این مقاومت، میزبان را قادر می‌سازد تا عفونت را از بین ببرد. همچنین می‌توان در فرایند درمان از دوزهای کمتر آنتی‌بیوتیک‌ استفاده کرد و یا مدت‌زمان درمان آنتی‌‌بیوتیکی را کاهش داد.

?ترجمه: فائزه ابوطالبی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

کشف پروتئین مقابله کننده با مقاومت آنتی‌بیوتیکی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن