بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی میکروبیمقاومت آنتی بیوتیکی

مقاومت آنتی بیوتیکی ، چالش بزرگ آینده جهانی؛ هم اکنون باید دست بکار شد!

تاریخچه و اثرگذاری آنتی بیوتیک ها

از زمان کشف آنتی بیوتیک ها توسط الکساندر فلمینگ در سال ۱۹۲۸، این مواد صدها میلیون نفر را از بیماری های عفونی محافظت کرده اند. اما تریلیون ها باکتری مفید وجود دارند که برای بدن ما و منابع زنده زمین ضروری هستند.
متاسفانه، استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها در سطح جهانی باعث مقاومت باکتری های بیماری زا به آنتی بیوتیک ها و از بین رفتن میکروب های مفید شده است. سالانه حدود ۲۰۰،۰۰۰ نوزاد به عنوان یکی از نتایج استفاده بیش از حد آنتی بیوتیک ها می میرند.


شناخت مسأله “مقاومت آنتی بیوتیکی”

مشکل این جاست که گمان می شود راه حل کنونی مسأله مقاومت آنتی بیوتیکی، سرمایه گذاری در یافتن آنتی بیوتیک های جدید است.
دانشمندان استدلال می کنند این رویکرد منجر به بی اهمیت جلوه دادن راه حل های مهمی مانند نظافت، بهداشت، واکسن ها یا حتی تغییرات فرهنگی می شود. به طور مثال استفاده از واکسن پنوموکوکی برای کودکان تازه متولد شده می تواند در مجموع سبب کاهش ۱۱/۴ میلیون روز درمان آنتی بیوتیکی جهت درمان ذات الریه شود.
همانند سوخت های فسیلی، آنتی بیوتیک ها به واحدهای سازنده ضروری در ساختار تمدن مدرن تبدیل شده اند اما هیچ جایگزین مناسبی برای آن ها وجود ندارد. با توجه به نقل و انتقالات جهانی و افزایش روزافزون نرخ شیوع بین المللی، مقاومت آنتی باکتریایی نیازمند یک سیستم هماهنگ عملیاتی می باشد.


رسالتی جهانی

در بعد جهانی، رهبران کشورها متوجه این خطر جهانی شده اند و بایستی از فرصت موجود جهت اجرای یک طرح بین المللی مستحکم استفاده شود.
رهبران کشورها باید اهداف جهانی برای جلوگیری از استفاده بیش از حد آنتی بیوتیک ها و سرعت بخشی به اجرای طرح اقدام جهانی WHO از سال ۲۰۱۴، تنظیم کرده و به اجرا درآورند.


فرهنگ سازی

در بُعد فردی، بایستی توسط دولت ها و افراد جامعه در نگرش مردم نسبت به میکروارگانیسم ها و آنتی بیوتیک ها تغییر اساسی ایجاد شود.
میکروارگانیسم ها، نه تنها نقش موتورهای محرکه چرخه های مواد مغذی حیاتی را دارند و سبب تأمین کیفیت هوا، آب و خاک می شوند، بلکه به سیستم گوارش و ایمنی بدن ما نیز کمک می کنند. بدون میکروب‌ها، انسانی هم وجود نخواهد داشت.
با این حال، درک مردم از میکروارگانیسم ها انعکاس چنین فرآیند و اهمیتی نمی باشد. سازمان بهداشت جهانی، نظرسنجی را در ۱۲ کشور انجام داده است که نشان می دهد ۶۴ درصد از مردم به اشتباه بر این باورند که از آنتی بیوتیک برای عفونت های ویروسی مانند آنفلوانزا و سرماخوردگی نیز می توان استفاده کرد.


راه حل

استفاده غیر ضروری از آنتی بیوتیک ها باید درتولیدات کشاورزی و دام‌ کاهش یابد و در درمان انسان نیز به جز در موارد خاص استفاده نشود.
طرح اقتصادی در سراسر جهان برای اختصاص یارانه به تولید بدون آنتی بیوتیک ضروری است. از مهم ترین اولویت ها، جلوگیری از فروش بدون محدودیت آنتی بیوتیک ها در بازار سیاه می باشد.

در کشورهای با درآمد کم و متوسط، تامین مالی جهت بهبود بهداشت و دسترسی به واکسن از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که باعث کاهش وابستگی به آنتی بیوتیک ها به عنوان جایگزینی برای این روش ها، می شود.

ترجمه: فتح الله احمدپور
آماده سازی: محمد بهنام راد

لینک تحلیل
لینک مقاله مرتبط

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن