آفات و بیماری هابیوتکنولوژی کشاورزیژنومیکس

مقاومت به قارچ بیماری‌زا در سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی با خاموشی ژن DND1

✅ قارچ Botrytis cinerea بسیاری محصولات زراعی را ازجمله سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی آلوده می‌کند. ژن‌های اصلی برای مقاومت کامل به B. cinerea شناخته نشده‌اند، اما تعداد کمی مکان ژنی مربوط به صفات کمّی یا اصطلاحا QTL در گوجه شرح داده شده‌اند. مطالعات پیشین نیز ثابت کرده‌اند که فقدان کارکرد ژن‌های حساسیت خاص ممکن است مقاومت به B. cinerea در گیاه آرابید و پسیس را فراهم کند.

? محققان دانشگاه Wageningen هلند از RNAi برای خاموش کردن اورتولوگ ژن‌های حساسیت گیاه آرابیدوپسیس به نام‌های DND1، DMR6 و DMR1 و ژن PMR4 در سیب‌زمینی و همچنین اورتولوگ DND1 در گوجه‌فرنگی استفاده کردند.

?ژن DND1 خاموش شده سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی، کاهش چشمگیر لکه‌های برگی ناشی از B. cinerea را در مقایسه با گیاهان شاهد نشان داد. لکه‌های کاهش‌یافته همچنین در برگ‌های سیب‌زمینی‌هایی که ژن DMR6 آن‌ها خاموش شده بود تنها سه روز بعد از مایه‌زنی دیده شدند.

?از طرف دیگر تغییر شکل یافته‌های دو ژن DMR1 و PMR4 خاموش شده سیب‌زمینی همچنان به‌عنوان گیاهان شاهد، به B. cinerea حساس بودند.
آنالیزهای میکروسکوپی در برگ‌های سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی که ژن DND1 آن‌ها خاموش شده بود نشان داد که تعداد بسیار کمتری از کنیدی های B. cinerea همچنان به سطح برگ آن‌ها متصل مانده‌اند. به‌علاوه رشد هیف قارچ نیز بسیار به تأخیر افتاده بود.

?در این تحقیق، خاموشی DND1 منجر به کاهش حساسیت به قارچ B. cinerea گردید و دیده شد که این اتفاق با اختلال در رشد کنیدی و اتصال آن و نیز رشد هیف در ارتباط است.
این یافته‌ها بینش جدیدی درخصوص کار روی ژن‌های حساسیت در اصلاح نباتات برای ایجاد مقاومت فراهم می‌کنند.
?ترجمه: مریم باورساد

#آفات_و_بیماری_ها

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن کشاورزی
عضویت در کانال زیست فن

مقاومت به قارچ بیماری‌زا در سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی با خاموشی ژن DND1 – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن