بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسرطان

ملاتونین می‌تواند باعث کاهش درد ناشی از شیمی‌درمانی شود

✅ بر اساس مطالعه جدیدی در دانشگاه ادینبرگ (University of Edinburg)، ملاتونین علائم درد ناشی از شیمی‌درمانی را در سلول‌های عصبی موش‌ها کاهش می‌دهد. ملاتونین، دارویی که خلبانان اغلب برای کاهش جت‌لگ (پرواززدگی: حالتی که در آن تنظیم خواب به دلیل اختلاف ساعت مبدأ و مقصد به هم می‌ریزد و ناشی از کاهش هورمون ملاتونین است) مصرف می‌کنند، ممکن است به کاهش این درد کمک کند.


? در بیماران سرطانی که تحت شیمی‌درمانی هستند «درد نوروپاتی ناشی از شیمی‌درمانی (CINP)» مشاهده می‌شود. مبتلایان اغلب از سوزش و حساسیت به گرمی و سردی رنج می‌برند. تصور می‌شود که شیمی‌درمانی با آسیب رساندن به سلول‌های عصبی باعث درد می‌شود.

? در شرایط عادی، بدن با تولید ملاتونین در شب برای خواب آماده می‌شود. نسخه مصنوعی ملاتونین عملکرد مشابهی دارد. مطالعات بر جانوران نشان داد که ملاتونین در صورت مصرف قبل از شیمی‌درمانی، بهترین نتیجه را دارد و از آسیب عصبی جلوگیری می‌کند. بعد از CINP، ملاتونین بی‌اثر به نظر می‌رسد؛ بنابراین ملاتونین بیشتر عامل پیشگیری برای CINP است، نه درمان.

? برآورد شده که CINP تقریباً در ۷۰ درصد بیماران سرطانی تحت شیمی‌درمانی رخ می‌دهد که می‌تواند زندگی بیماران را سخت‌تر کند. به‌علاوه CINP حتی ممکن است پس از شیمی‌درمانی در برخی از بیماران باقی بماند؛ بنابراین، پیدا کردن دارویی که آن را کاهش دهد، مفید خواهد بود. به نظر می‌رسد ملاتونین می‌تواند با محافظت از میتوکندری سلول‌های عصبی از CINP جلوگیری کند. مطالعه تأثیر ملاتونین در وضعیت‌های دیگری که شامل آسیب‌های میتوکندری می‌شود، در فهم این فرضیه مفید خواهد بود.

? نتایج امیدوارکننده بوده، ولی مطالعات بیشتری دراین‌ارتباط و چگونگی تأثیر ملاتونین بر آسیب عصبی موردنیاز است.

?ترجمه: فاطمه احمدی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

ملاتونین می‌تواند باعث کاهش درد ناشی از شیمی‌درمانی شود – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن