اقتصاد زیستیبازنشربیوتکنولوژی کشاورزی

ملخ کیلویی 8 هزار تومان؛ خرید تضمینی ملخ های زنده در بندر عباس

سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: فرماندار شهر بندر عباس ملخ‌های مهاجمی که زنده‌گیری شده باشد را از مردم خرید تضمینی می‌کند و هدف از این اقدام علاوه بر مبارزه مکانیکی با این آفت، استفاده آن‌ها در تهیه خوراک دام و طیور اعلام شده است.


رضا میر با بیان اینکه سازمان حفظ نباتات کشور در مقابل این تصمیم فرماندار شهر بندرعباس موضع‌گیری نمی کند، اظهار کرد: پیش‌تر سازمان حفظ نباتات نیز اعلام کرده بود که حاضر به همکاری با شرکتهایی است که توان زنده گیری ملخ‌های مهاجم با استفاده از ابزارهای خاص و در حجم مناسب دارند.

وی ادامه داد: زنده‌ گیری ملخ‌های مهاجم روش مبارزه مکانیکی است، ضمن اینکه ملخ‌های مهاجم منبع پروتئینی مناسبی هستند که می‌توان در خوراک دام و طیور از آن‌ها استفاده کرد.

به گفته میر؛ اگر اقدام فرماندار شهر بندر عباس هدفدار و در حجم قابل قبولی انجام شود می‌تواند نسبتا موثر باشد.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور در پاسخ به این پرسش که چرا اصرار بر زنده‌ گیری ملخ‌های مهاجم دارید، گفت: دلیل اینکه بر زنده‌گیری ملخ‌ های مهاجم اصرار می‌شود این است که احتمال آلوده بودن آن‌ها به سم به حداقل برسد، چرا که در صورت مسمومیت امکان استفاده در خوراک دام و طیور وجود ندارد.

میر در پایان تاکید کرد: مبارزه مکانیکی روش مناسب و کم خطری است، اما اینکه مردم به صورت انفرادی چقدر بتوانند ملخ‌ها را ‌زنده گیری کنند و تا چه حد در مبارزه با این آفت موثر است، ما اظهار نظری نمی‌کنیم.

به گزارشی فرماندار بندرعباس گفته است “برای مبارزه با هجوم ملخ‌ها و ارتقاء معیشت روستاییان، هر روستایی می‌تواند به ازای تحویل هر کیلو ملخ زنده به دهیار، ۸ هزار تومان دریافت کند.”

Rate this post
منبع
کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن