بیوتکنولوژی کشاورزیفتوسنتز

منشأ 1/25میلیارد سالی فتوسنتز در گیاهان

✅طبق آنالیزهای جدید توسط محققین زمین‌شناسی دانشگاه مک گیل، عمر قدیمی‌ترین فسیل جلبک جهان حدود یک میلیارد سال است. طبق این یافته‌ها اساس فتوسنتز در گیاهان امروزی در روی کره‌ی خاکی به حدود ۱.۲۵ میلیارد سال پیش برمی‌گردد. در فاصله‌ی بین ۱.۸ تا ۰.۸ میلیارد سالی آرکئی‌ها، باکتری‌ها و یکسری از موجودات پیچیده‌ی آن زمان منقرض شده و تغییرات محیطی و بیولوژیکی صورت گرفت، در حقیقت تشکیل بیوسفر زمین و محیط اطراف آن در اوخر دوره‌ی چند میلیاردی آن صورت گرفت و دوره‌ای برای تکثیر فرم‌های پیچیده‌ی طبیعت فراهم شد که به انفجار کامبرین(Cambrian Explosion) معروف است.


✔️اعتقاد براینست که موجودات ریز میکروسکوپی قدیمی‌ترین اجداد گیاهان و حیوانات امروزی باشند که طبق پیش‌بینی‌ها بین ۷۲۰ میلیون تا ۲/۱ میلیارد سال پیش است. محققین با یافتن فسیل‌های جلبک Bangiomorpha pubescens از جزایر سنگی Buffin در اقیانوس اطلس با استفاده از ایزوتوپ‌های Rhenium-Osmium سن این ­سنگ‌ها را ۱.۰۴۷ میلیارد سال پیش تخمین زدند.

✔️این یافته‌ها راهی برای حل راز این جلبک­ کشف شده در سال ۱۹۹۰ برای اولین بار است. این جلبک قرمز شباهت زیادی به جلبک‌های امروزی داشته و به همین خاطر فرضیه دانشمندان برای جلبک‌های قدیمی، استفاده­ از نور خورشید برای سنتز مواد­غذایی از دی‌اکسیدکربن و آب همانند گیاهان امروزی است. همچنین کلروپلاست به عنوان ساختار فتوسنتزی در گیاهان زمانی ایجاد شده که یوکاریوت‌ها با یک باکتری بسیار ساده­ فتوسنتزی ادغام(یوکاریوت داخل باکتری) شده و سپس یوکاریوت‌ها انتقال DNA به نسل‌های بعد از خود را مدیریت کردند.

✔️بررسی‌های انجام گرفته برای رخددادهای تکاملی براساس میزان جهش‌های ژنتیکی با استفاده از مدل‌های کامپیوتری مانند ساعت مولکولی نشان داد که کلروپلاست در حدود ۲۵/۱ میلیارد سال پیش به یوکاریوت‌ها ملحق شده است. زمان همزیستی داخلی پلاستید اولیه به عنوان منبع استاندارد برای تفسیر فسیل‌های یوکاریوت‌های اولیه و ارزیابی آن­ها در بیوسفر پروتروزوئیک مد نظر گرفته می‌شود. با استفاده از این یافته ارزیابی دقیق زمان تکامل یوکاریوت­های اولیه امکان‌پذیر است.

نویسنده: سجاد سبحانوردی

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

منشأ ۱/۲۵میلیارد سالی فتوسنتز در گیاهان – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن