خانه بیوتکنولوژی میکروبی مهار باکتری ها بدون استفاده از پنی سیلین

مهار باکتری ها بدون استفاده از پنی سیلین

0
0
374
مهار باکتری ها بدون استفاده از پنی سیلین

مهار باکتری ها بدون استفاده از پنی سیلین

✅ ماده ی نانو متخلخل آپسالیت (upsalite) که همان منیزیم کربنات بدون آب است، توانایی مهار رشد باکتری های مرتبط با آکنه وعفونت های اکتسابی بیمارستانی را دارد.


استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس (Staphylococcus epidermidis) یک باکتری فرصت طلب است که موجب بیشتر نگرانی ها جهت ایجاد عفونت های اکتسابی بیمارستانی می باشد و به راحتی می تواند نسبت به آنتی بیوتیک مقاوم شود.
این میکروب با موارد متعددی از جمله : عفونت ارگان های داخلی و عروقی، بیماری ها و عوارض همراه با کاشت مواد مصنوعی و ایمپلنت ها و آکنه مرتبط است.

مواد متخلخل زیادی در طبیعت همچون چوب، سنگ و استخوان، حالت اسفنجی دارند. در سالهای اخیر محققان توجه خویش را به مواد متخلخل افزایش داده اند، مخصوصا مواد نانو متخلخل مزو(mesoporous materials) که قطر منافذشان بین ۲ تا ۵۰ نانومتر است.

امروزه این مواد برای کاربردهای زیادی مانند دارو رسانی˓ جذب رطوبت و تصفیه پساب توسعه داده شده اند. برای بسیاری از این کاربردها نکته مهم این است که بدانیم تاثیر مواد بر نهادهای زیستی مانند سلول و باکتری های مختلف چگونه است.

آپسالیت یک کربنات منیزیم نانو متخلخل مزو است که در سال ۲۰۱۳ توسط محققان دانشگاه آپسالا(Uppsala) کشف شد. نشان داده شده است این مواد به پوست بدن آسیبی نمی رسانند و یک همراهِ دارویی مناسب برای فرمولاسیون داروهای کم محلول هستند.

در مقاله منتشر شده در مجله ACS omega محققان دانشگاه آپسالا نشان داده اند که آپسالیت اثر مهارگری باکتریایی قوی بر روی باکتری استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس اعمال می کند. این موضوع امکان جدیدی را برای آپسالیت در برخی کاربردهای غشایی که جلوگیری از رشد باکتری در آن مطلوب است، را فراهم می آورد.
✅ترجمه و آماده سازی: علیرضا هاشمی
لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در کانال زیست فن
عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی چوپانی
بارگذاری بیشتر در بیوتکنولوژی میکروبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

معرفی برترین مقالات زیست فناوری در هفته ی اخیر: جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷

معرفی برترین مقالات زیست فناوری هر هفته در سایت زیست فن، مقالات بیوتکنولوژی پزشکی، بیوتکنو…