اخباربازنشربیوتکنولوژی پزشکی

مهار سرطان با مهار متاستاز

پروفسور مایکل لیزانتی و همکارانش یافته ای جدید داشته اند که می تواند با مهار متاستاز، سرطان را مهار و به یک بیماری قابل درمان تبدیل کند و ترس افراد از ابتلا به سرطان را از بین ببرد.

به نقل از medicalxpress، متاستاز توانایی سلول های سرطانی برای پراکنده شدن در سراسر بدن و به سایر اندام ها است. با وجود سال ها تحقیق و میلیاردها دلار هزینه، هنوز هم هیچ داروی مورد تایید MHRA/FDA برای مهار متاستاز وجود ندارد و به همین دلیل متاستاز سرطان به صورت یک فرآیند کشنده، لاعلاج و البته پر رمز و راز باقی مانده است.

بعد از برداشتن تومور اولیه بوسیله جراحی، اغلب بیماران مورد شیمی‌درمانی و پرتودرمانی قرار می گیرند تا سلول های توموری باقی مانده را حذف کنند اما این رویکرد همیشه موفقیت آمیز نیست و معمولا افراد متحمل عود مجدد تومور و متاستاز می شوند. در مطالعه ای جدید مایکل لیزانتی و همکارانش مهار کننده های جدیدی را برای متاستاز سرطان طراحی و تست کرده اند که بر مبنای یک آنتی بیوتیک از پیش موجود و مورد تایید FDA به نام داکسی سیکلین (یکی از هم خانواده های تتراسایکلین) طراحی شده است. آن ها داکسی سیکلین را از نظر شیمیایی تغییر دادند به نحوی که پتانسیل آن برای هدف قرار دادن سلول های سرطانی متاستازیک تا پنج برابر افزایش یافت و باعث مهار سرطان می شود. خوشبختانه این تغییرات موجب از بین بردن خاصیت آنتی بیوتیکی داکسی سیکلین می شود و در نتیجه خطر وقوع مقاومت آنتی بیوتیکی باکتری ها به حداقل می رسد.


همچنین بخوانید: درمان سرطان استخوان متاستازیک


نتایج مطالعه نشان داده است که این داروی جدید موسوم به Doxy-Myr که حاصل اضافه شدن یک اسید چرب است، در مطالعات پیش بالینی غیر سمی بوده است. به عقیده لیزانتی، این داروی جدید می تواند با هدف قرار دادن تولید انرژی سلولی، مانع از متاستاز سلولی شود و در نتیجه با مهار متاستاز سرطان مهار می شود.

Rate this post
منبع
Molecular Biomedicine
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن