بیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکسمهندسی ژنتیک

مهندسی آنزیم روبیسکو توسط محققان انستیتو مکس پلانک

✅ محققان انستیتو بیوشیمی مکس پلانک در تولید و مهندسی آنزیم روبیسکوی گیاهی به موفقیت دست یافته‌اند. روبیسکو یکی از آنزیم‌های حیاتی در فرایند فتوسنتز است که تولید کربوهیدرات در گیاهان را به‌وسیله جذب CO2 از اتمسفر تسریع می‌کند.


?این محققین به سرپرستی دکتر ماناجیت هایر هارتل، موفق شدند یک آنزیم روبیسکو گیاهی کاربردی را به‌وسیله بیان همزمان چاپرون های گیاهی و روبیسکو در میزبان باکتریایی تولید کنند.

?این روش دانشمندان را قادر می‌سازد تا مسیر مونتاژ پیچیده روبیسکو را درک کرده و ژن روبیسکو را برای بهینه‌سازی ویژگی‌های کاربردی آن، اصلاح کنند.

?زمانی که آن‌ها یک گونه روبیسکو با ویژگی دلخواه را به دست آوردند، می‌توانند ژن اصلاح‌شده را به سلول‌های گیاهی وارد کنند که این اتفاق، گامی مهم به‌سوی بهبود فتوسنتز از طریق مهندسی روبیسکو به‌حساب می‌آید.

? دکتر هایر هارتل می‌گوید: «سیستم بیان باکتریایی مشابه خط مونتاژ اتومبیل است. پیش‌ازاین، همه گونه‌های روبیسکو بهینه‌سازی‌شده باید با احتیاط در یک گیاه تراریخته بیان می‌شد که تولید آن یک سال یا بیشتر زمان می‌گرفت. ولی ما اکنون می‌توانیم صدها یا هزاران گونه روبیسکو را در عرض چند روز یا چند هفته تولید کنیم. این دقیقا مثل ساختن اتومبیل در یک خط تولید اتوماتیک است.»

?ترجمه: مریم باورساد

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

مهندسی آنزیم روبیسکو توسط محققان انستیتو مکس پلانک – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن