صفحه اصلی بیوتکنولوژی پزشکی مهندسی آنزیم روبیسکو توسط محققان انستیتو مکس پلانک

مهندسی آنزیم روبیسکو توسط محققان انستیتو مکس پلانک

0
0
327
مهندسی آنزیم روبیسکو توسط محققان انستیتو مکس پلانک - اخبار زیست فناوری

✅ محققان انستیتو بیوشیمی مکس پلانک در تولید و مهندسی آنزیم روبیسکوی گیاهی به موفقیت دست یافته‌اند. روبیسکو یکی از آنزیم‌های حیاتی در فرایند فتوسنتز است که تولید کربوهیدرات در گیاهان را به‌وسیله جذب CO2 از اتمسفر تسریع می‌کند.


?این محققین به سرپرستی دکتر ماناجیت هایر هارتل، موفق شدند یک آنزیم روبیسکو گیاهی کاربردی را به‌وسیله بیان همزمان چاپرون های گیاهی و روبیسکو در میزبان باکتریایی تولید کنند.

?این روش دانشمندان را قادر می‌سازد تا مسیر مونتاژ پیچیده روبیسکو را درک کرده و ژن روبیسکو را برای بهینه‌سازی ویژگی‌های کاربردی آن، اصلاح کنند.

?زمانی که آن‌ها یک گونه روبیسکو با ویژگی دلخواه را به دست آوردند، می‌توانند ژن اصلاح‌شده را به سلول‌های گیاهی وارد کنند که این اتفاق، گامی مهم به‌سوی بهبود فتوسنتز از طریق مهندسی روبیسکو به‌حساب می‌آید.

? دکتر هایر هارتل می‌گوید: «سیستم بیان باکتریایی مشابه خط مونتاژ اتومبیل است. پیش‌ازاین، همه گونه‌های روبیسکو بهینه‌سازی‌شده باید با احتیاط در یک گیاه تراریخته بیان می‌شد که تولید آن یک سال یا بیشتر زمان می‌گرفت. ولی ما اکنون می‌توانیم صدها یا هزاران گونه روبیسکو را در عرض چند روز یا چند هفته تولید کنیم. این دقیقا مثل ساختن اتومبیل در یک خط تولید اتوماتیک است.»

?ترجمه: مریم باورساد

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

مهندسی آنزیم روبیسکو توسط محققان انستیتو مکس پلانک – اخبار زیست فناوری

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری توسط علی چوپانی
بارگذاری در بیوتکنولوژی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

غربالگری ژنتیکی برای بهبود کیفیت زندگی

 پروژه ژنوم کشور عربستان سعودی در سال 2013 با امید فراوان به بهبود سطح مراقبت‌های پزشکی و …