بیوتکنولوژی کشاورزی

مهندسی ژنتیک در خدمت حفاظت از گیاهان در برابر بیمارگرهای گیاهی

✅ در گیاهان همانند سایر موجودات زنده گیرنده‌هایی موسوم به گیرنده‌های شناسایی‌کننده الگوها وجود دارد که الگوهای مولکولی وابسته به بیمارگر را شناسایی می‌کنند. این گیرنده‌ها در انواع گونه‌های گیاهان حضور داشته و مقاومت به بیماری‌ها را در سطح گسترده تضمین می‌کنند.


در پژوهشی که توسط Pfeilmeier و همکاران در انگلستان انجام گرفت ژن گیرنده شناسا‌گر الگو به نام ELONGATION FACTOR-THERMO UNSTABLE RECEPTOR-EFR ویژه خانواده کَلَمیان که مسئول شناسایی پروتئین EF-Tu باکتریایی است از گیاه Arabidopsis thaliana به گیاه مدل لگوم Medicago truncatula انتقال داده شد. بیان EFR منجر به تجمع آن و فعال‌سازی پاسخ ایمنی به محض تیمار با پپتید elf18 مشتق‌ شده از EF-Tu در برگ و ریشه شد.

?تعامل M. truncatula با باکتری همزیست Sinorhizobium meliloti به وسیله تشکیل گره‌های ریشه‌ای که نیتروژن اتمسفری را تثبیت می‌کنند مشخص می‌شود. اگرچه تعداد گره‌ها در اوایل مرحله آلودگی در EFR-Medicago در مقایسه با کنترل اندکی کاهش یافت ولی تشکیل گره در تمام لاین‌ها در مراحل بعدی مشابه بود. علاوه بر این کلونیزاسیون گره به وسیله rhizobia و تثبیت نیتروژن به وسیله بیان EFR با مشکل مواجه نشد. مهم‌تر این که لاین‌های M. truncatula بیان‌کننده EFR، به طور قابل ‌‌توجهی مقاوم‌تر به پاتوژن باکتریایی ریشه Ralstonia solanacearum بود.

?نتایج این محققان نشان می‌دهد که انتقال EFR به M. truncatula مانع همزیستی گره نمی‌گردد ولی اثر مثبتی روی مقاومت گیاه به پاتوژن باکتریایی دارد. به علاوه نشان می‌دهد که باکتری‌های همزیست مفید می‌توانند از شناخته‌ شدن به‌ واسطه الگوهای مولکولی وابسته به پاتوژن در طول مراحل آلوده سازی بگریزند و یا می‌توانند پیام‌رسانی ایمنی را سرکوب کنند. از این طریق فرایند تشکیل گره در گیاهان لگومینوز شامل یونجه و شبدر که فرایندی مفید است با مشکل مواجه نمی‌گردد و در عین حال مقاومت این گیاهان در برابر عوامل بیماریزا افزایش پیدا می‌کند.

#آفات_و_بیماری_ها

?ترجمه : تیم گیاهپزشکی زیست‌فن دانشگاه تهران

☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

مهندسی ژنتیک در خدمت حفاظت از گیاهان در برابر بیمارگرهای گیاهی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن