بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

مواد ژنتیکی میکروب‌ها در خون اسکیزوفرنی‌ها

تحقیقات نشان داده‌است که مواد ژنتیکی خون بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی از انواع بیش‌تری از میکروارگانیسم‌ها نسبت به افرادی که بیماری روانی دارند، تشکیل شده‌است. این یک فرض معمول است که خون سالم استریل است، اما نمونه‌های خون بیماران اسکیزوفرنی بیشتر شامل Planctomycetes و Thermotogae هستند.


در این مطالعه تجزیه و تحلیل نسخه کامل خون بر روی ۱۹۲ نفر انجام شد. افراد مورد مطالعه شامل افراد سالم و همچنین افرادی که مبتلا به اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی و amyotrophic lateral sclerosis یا بیماری Lou Gehrig’s بودند. تجزیه و تحلیل Transcriptome به توالی‌یابی ریبونوکلئیک اسید یا RNA اشاره دارد. RNA با DNA که یک اسید نوکلئیک دیگر است، کار می‌کند. آ‌نها ابتدا در هسته سلول‌های موجود زنده کشف شدند و برای تولید پروتئین مورد نیاز در یک ارگانیسم بکار می‌روند.

محققان با بررسی نمونه‌های خون، RNA را از طیف وسیعی از باکتری‌ها و آرکی‌باکتری‌ها با دامنه وسیع‌تر برای بیماران اسکیزوفرنی نسبت به سه گروه دیگر تشخیص دادند.

ما می‌دانیم که میکروبیوم انسان نقش مهمی در سلامت و بیماری دارد. باکتری‌های روده تعداد زیادی از میکروب‌ها در بدن انسان را تشکیل می‌دهند و این مطالعه نشان می‌دهد که میکروبیوتا در خون شبیه به میکروب‌های درون دهان و روده است. به نظر می‌رسد که نوعی نفوذپذیری در جریان خون وجود دارد. محققان بر این باور بودند که نمونه‌های خون بیماران اسکیزوفرنی بیشتر شامل Planctomycetes و Thermotogae هستند، اما نتایج کلی نشان می‌دهد این احتمالاً تنها دلیل برای تنوع میکروبی بالا نیست.

دانشمندان همچنین تعداد کمتری از سلول‌های خاطره CD8+ را در خون بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی یافتند. این حالت می‌تواند یک مکانیسم برای اینکه چرا افزایش تنوع میکروبی در خون وجود دارد را توضیح دهد. هم‌چنین ممکن است توسط شیوه زندگی یا تفاوت در وضعیت سلامتی بین بیماران اسکیزوفرنی و سایر گروه‌ها نیز تحت تأثیر قرار گیرد.

اختلال دوقطبی که از لحاظ ژنتیکی و بالینی مرتبط با اسکیزوفرنی است، افزایش مشابهی در تنوع میکروبی را نشان نمی‌دهد. توالی‌یابی RNA نمی‌تواند تشخیص دهد که آیا میکروب‌ها در واقع در خون زندگی می‌کنند و یا تنها مواد ژنتیکی آن‌ها وجود دارد.

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن