سلول های بنیادیمهندسی ژنتیک

موشی با سلول های کبد انسانی

درمان با سلول های بنیادی جایگزین مناسبی برای پیوند کبد به نظر می رسد. اگرچه تاثیر درمانی آن به میزان جایگیری این سلول ها در بافت هدف بستگی دارد.


محققان آلمانی تکنیکی را معرفی کرده اند که میتوان با ایجاد هپاتوسایت های انسانی و تزریق انها به موش های uPA/SCID/beige پتانسیل این سلول ها را برای تشکیل بافت کبدی در این موش ها ارزیابی کرد.

موش های uPA/SCID از نظر ژنتیکی به گونه ایی جهش یافته اند که مبتلا به اسیب کبدی و نقص سیستم ایمنی اند.

در این روش محققان سلول های کبدی اهدا کننده های انسانی را جدا سازی کرده و در بستر الژیناتی به مدت هفت روز رشد دادند. سپس مارکر RBG را به آن ها القا کرده و این سلول ها را به موش ها تزیق کردند.
پس از هشت هفته کبد موش ها را مورد بررسی ایمونوهیستوشیمی ایمونوفلورنسی قرار دادند و جایگیری موفقیت آمیز سلول های کبدی انسانی را در کبد موشی تایید کردند.

غلظت آلبومین انسانی و alpha-1-antitrypsin که توسط سلول های کبدی تولید میشنوند در سرم اندازه گیری شد. همچنین آنالیزهای Real time PCR و فاکتور های رونویسی، تمایزیافتگی و کارایی سلول های کبدی انسانی را تایید کرد.

این نخستین گزارش نشان دهنده جایگیری موفقیت آمیز سلول های کبدی انسانی با مارکر RBG در بافت کبد موش است و نوید دهنده روشی نوین در درمان نا هنجاری های کبد با سلول های بنیادی کبدی است.

☑️ لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن