دارو رسانیمالاریا

موفقیت کپسول نوین در دارو رسانی طولانی مدت

این تکنولوژی می تواند به حذف مالاریا و درمان بسیاری از بیماری های دیگر کمک کند.


محققانMIT کپسول دارویی جدیدی را توسعه دادند که تا دو هفته پس از بلعیده شدن در معده باقی مانده و به تدریج محموله دارویی را رها سازی میکند. این نوع از دارو رسانی میتواند جایگزین روشهای درمانی شود که در آنها به دوزهای مکرر دارو نیاز است، برای مثال در بیماری مالاریا.

از آنجایی که داروهای خوراکی در معده و روده تحت شرایط سخت قرار می گیرند، تقریبا هرگز برای بیش از یک روز دوام ندارند. برای رسیدن به دارورسانی فوق العاده طولانی مدت، نیاز است که داروها درون کپسولی که میتواند شرایط سخت معده و محتویات آن را برای زمان طولانی تری تحمل کند، بسته بندی شده و زمانی که دارورسانی انجام شد این کپسول تجزیه شده و بدون آسیب رساندن به سیستم گوارش از آن عبور کند.

با در نظر گرفتن این معیارها، این تیم تحقیقاتی ساختاری ستاره ای شکل با شش بازو طراحی کردند که به سمت داخل تا شده و توسط کپسولی صاف روکش می شود. مولکولهای دارو درون بازوهای این سیستم که از پلیمری سخت به نام پلی کاپرولاکتون ساخته شده اند، بارگذاری می شوند. هر بازو توسط اتصال دهنده ای به هسته ی لاستیک مانند متصل شده است.

پس از اینکه کپسول بلعیده می شود، لایه بیرونی کپسول توسط اسید معده حل شده و به این ترتیب شش بازو از حالت بسته خارج می شوند. وقتی این ساختار گسترش پیدا کرد با توجه به این که به مقدار کافی بزرگ است، درون معده باقی مانده و در برابر نیروهایی که به طور معمول در سیستم گوارش مواد را به سمت پایین هدایت میکنند، مقاومت میکند. با این حال، این شی آنقدر بزرگ نیست که باعث انسداد مضر دستگاه گوارش شود. بعد از این که دارو رسانی انجام گرفت، اتصال دهنده هایی که بازوها را به هسته متصل می کنند حل شده و در نتیجه بازوها قطع می شوند. قطعات ایجاد شده به اندازه کافی کوچک هستند که می توانند بدون هیچ خطری از دستگاه گوارش عبور کنند.

در مطالعه ای که در مجله ساینس چاپ گردید، محققان از این روش برای رساندن دارویی به نام ivermectin استفاده کردند. رابرت لانگر، استاد موسسه دیوید کخ و عضو موسسه تحقیقات سرطان در MIT میگوید از این روش برای بیماری های دیگر نیز می توان استفاده کرد.

آماده سازی : الهام وحدت

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن