ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

مولکول جدید نویدبخش‌ طراحی واکسن HIV

✅ مانع تولید واکسن HIV کارآمد مربوط به مشکل سیستم ایمنی در تولید آنتی‌بادی‌هایی علیه پوشش قندی سویه‌های چندگانه HIV است. از این ‌رو محققان یک کاندید واکسن را با استفاده از یک تکه پروتئین HIV متصل به قند طراحی کردند که پس از تزریق به خرگوش تولید آنتی‌بادی علیه پوشش قندی در ۴ سویه مختلف این ویروس را تحریک کرد.

? قطعه پروتئینی این کاندید از پروتئین gp120 که HIV را شبیه یک پوشش محافظ می‌پوشاند گرفته شده است. بر روی لایه gp120 یک پوشش قندی با هدف تقویت محافظت از ویروس قرار گرفته است. افراد مبتلا به HIV نادری وجود دارند که به دلیل داشتن آنتی‌بادی‌های حمله‌کننده به HIV، این ویروس را بدون درمان پزشکی در انزوا قرار می‌دهند.

? محققان سعی در خلق واکسنی که gp120 را هدف قرار می‌دهد دارند. با این حال موفقیت اندکی در این زمینه به دو دلیل حاصل شده است. یک دلیل شباهت پوشش قندی HIV به قندهای یافت شده در بدن انسان و متعاقباً عدم تحریک پاسخ ایمنی فوری و دلیل دوم تنوع بیش از ۶۰ گونه‌ای ویروس و غالباً وقوع جهش در آن باعث عدم حفاظت آنتی‌بادی‌های علیه gp120 از یک سویه HIV در مقابل دیگر سویه‌ها و جهش یافته‌ها شده است.

? به منظور غلبه بر این چالش‌ها، محققان تمرکز بر قسمت کوچکی از gp120 که در بین سویه‌های HIV رایج است کردند. آن‌ها از روش شیمی سنتزی که قبلاً برای ترکیب gp120 ها با یک مولکول قند توسعه داده بودند استفاده کردند. سپس، کاندید واکسن پروتئین – قند را به خرگوش‌ها تزریق کرده و سیستم ایمنی خرگوش‌ها آنتی‌بادی تولید کرده که به طور فیزیکی به gp120 یافت شده در ۴ سویه غالب HIV که امروزه در گردش است متصل شده است. این نتیجه به دلیل تولید آنتی‌بادی‌هایی که مستقیماً پوشش قندی محافظ را هدف قرار می‌دهد بسیار چشمگیر است و مرحله مهم در توسعه ایمنی علیه هدف و بنابراین اولین گام در پیشرفت واکسن مؤثر و درست است.

? اگرچه که آنتی‌بادی‌های خرگوش به gp120 متصل شدند، آن‌ها از زیستن HIV درون سلول‌های آلوده ممانعت نکردند که می‌تواند به علت کوتاه بودن زمان مطالعه و بررسی (در حدود دو ماه) باشد. با این حال به دلیل حصول نتایج مشابه در مدت زمان کم نسبت به مطالعات مشابه می‌توان استنباط کرد که این مولکول القاء‌گری قوی برای تحریک پاسخ ایمنی است.

? گام بعدی مطالعاتی با هدف شناسایی نواحی اتصالی آنتی‌بادی‌ها به gp120 و مشخص کردن چگونگی افزایش کارایی آنتی‌بادی‌ها در خنثی سازی HIV است.

?ترجمه: مهسا جلیلی منش

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

مولکول جدید نویدبخش‌ طراحی واکسن HIV – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن