سرطان سینه

مولکول طبیعی موجود در کرفس علیه سرطان پستان

طبق یافته های دانشمندان دانشگاه میسوری، مولکولی به نام لوتئین از خانواده فلاونوئیدها که به‌ طور طبیعی در کرفس، کلم بروکلی، آویشن و جعفری وجود دارد، می تواند متاستاز سرطان پستان سه‌گانه منفی را (Triple-negative breast cancer) کاهش دهد.


در این نوع از سرطان پستان، سلول های سرطانی فاقد سه نوع رسپتوری هستند که به ‌طور معمول توسط داروهای شیمیایی شناسایی می شوند؛ بنابراین این داروها توانایی پیدا کردن این نوع از سلول های سرطانی را ندارند و پزشکان مجبور به استفاده از درمان های تهاجمی‌تر بوده که اثرات سمی آن ها بیشتر است.

زنان مبتلا به این نوع سرطان به‌طور ناگهانی دچار متاستاز می شوند که منشأ و علت آن مقاومت دارویی ایجاد شده در سلول های سرطانی است؛ بنابراین نیاز به درمان های ایمن و کارآمدتر احساس می شود.

بر طبق آزمایش های انجام‌شده میزان متاستاز سلول های سه‌گانه منفی پستان در ریه موش ها به‌طور قابل‌توجهی کاهش یافته است و این در حالی است که در موش ها کاهش وزن مشاهده نشده که خود دلیلی بر غیر سمی بودن لوتئین است. این نوع از سلول های سرطانی توانایی مهاجرت بالایی دارند که به متاستاز آن ها کمک می کند؛ اما بر طبق یافته ها، میزان مهاجرت سلول های سه گانه منفی رده های انسانی در مجاورت لوتئین، در شرایط آزمایشگاهی نیز کاهش پیدا کرده است.

همچنین لوتئین توانایی کشتن سلول های سرطانی را دارد.

امید است که با تحقیقات بیشتر و در آینده نه چندان دور لوتئین به‌عنوان یک داروی ضد متاستاز (Antimetastatic agent) علیه سرطان پستان معرفی شود.

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن