اکولوژیبیوتکنولوژی کشاورزی

موم برگ گیاهان فسیلی، ابزار جدیدی برای شناخت آب و هوای باستانی

✅ تحقیقات جدید، منتشر شده در گزارش های علمی، روش جدیدی را برای تخمین محتوی آب جوی دیرینه بر اساس موم برگ گیاهان فسیلی مشخص کرده است.همانطور که سطح زمین و جو زمین گرم می شود، مقدار رطوبت در جو افزایش می یابد. درک میزان این افزایش برای پیش بینی آب و هوای آینده مهم است زیرا بخار آب یک گاز گلخانه ای قابل توجه است. محتوای رطوبت هوا نیز بر الگوها و شدت حوادث بارش تأثیر می گذارد.

? رابطه بین دما و ظرفیت رطوبت می تواند با بررسی فواصل زمانی در تاریخ زمین، زمانی که آب و هوا به طور قابل توجهی گرم تر از آنچه در زمان های مدرن دیده می شود مورد بررسی قرار گیرد، که نیازمند یک روش برای تخمین رطوبت موجود در باستان است.

? محققان بیان کردند: “اگر ما می خواهیم بدانیم که زمینی با شرایط آب و هوایی به طور قابل ملاحظه گرمتر از امروز چگونه بوده است، مجبوریم که میلیون ها سال گذشته را در فواصل زمانی مطالعه کنیم، زیرا این آب و هوای گرم خیلی قدیمی تر از قدیمی ترین سوابق آب و هوایی ثبت شده در هسته یخ های قطب جنوب است (کمتر از یک میلیون سال). “

? برای بررسی و درک خواص آب و هوایی مربوط به جو ، مانند بارش باران و محتوای رطوبت جو ، در چنین دوران باستانی، بسیار چالش برانگیز است. روش های موجود با استفاده از ویژگی کربنات کلسیم که در خاک تشکیل می شوند یا شیمی دندان های پستاندار فسیلی، هر دو با نادر بودن نسبی آن ها در رسوبات قدیمی مواجه می شوند.

? محققان افزودند: “رویکرد جدید ما برای تعیین مقدار رطوبت جو دیرینه بر خواص بنیادی برگ های گیاهی و نحوه تغییرات پوشش های مومی حفاظتی آنها در پاسخ به استرس آب استوار است. این واکس های برگ سخت و مقاوم هستند و به طور مرتب آنچه که ما به عنوان ترکیب بیومارکر در رودخانه های باستانی، دریاچه ها و حتی رسوبات دریایی می شناسیم. “

? روش برآورد رطوبت دیرینه بر اساس این ترکیبات موم گیاهی، محدودیت های روش های دیگر را برطرف می کند، زیرا واکس گیاه معمولا در خاک و رسوبات کششی کشف شده ده ها یا حتی صدها میلیون سال و در بسیاری از محیط ها وجود دارد. مطالعات نشان می دهد که رابطه شیمیایی این ترکیبات موم و میزان رطوبت در اتمسفری مشخص است.

? محققان می گویند آن چه ما می بینیم این است که توزیع ترکیبات آلی که در خاک حفظ می شود به شدت می تواند مربوط به تفاوت بین مقدار آب در توده هوا و مقدار توده هوا باشد یا آنچه که به عنوان کمبود فشار بخار شناخته می شود . محققان پس از آن پروکسی جدید خود را برای بازسازی محتویات رطوبت جو در اسپانیا مرکزی در فاصله ۱۵ تا ۱۷ میلیون سال پیش به کاربردند.

? این فاصله یکی از مراحل خنک کننده ای است که منجر به توسعه جهان مدرن شده است گرچه همیشه بسیار گرم تر از شرایط پیش از صنعت بوده است. داده های جدید، انتظارات مدل های آب و هوایی را تأیید می کنند که خنک کننده موجود در اتمسفر با رطوبت جوی کمتر همراه است. تغییرات بازسازی شده در رطوبت جو نیز با نتایج دیگر پروکسی های مستقل که برای بررسی تغییرات دما و بارندگی در منطقه انجام می شود، هماهنگ شده است.

? محققان عقیده دارند این به ما این اطمینان را می دهد که پروکسی ما کار می کند ما با این دلایل باور داریم که کشف آینده در عمق گذشته رخ خواهد داد. امیدواریم نتایج این تحقیق داده های مستقیم را برای بررسی درک ما از رابطه بین گرم شدن کره زمین، محتوای رطوبت جو و سیستم های بارندگی ارائه دهد.

?ترجمه: زهرا خدا بنده لو

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن کشاورزی
عضویت در کانال زیست فن

موم برگ گیاهان فسیلی، ابزار جدیدی برای شناخت آب و هوای باستانی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن