بیوتکنولوژی میکروبی

مکانیزم های جدید محافظت باکتری ها از خود در برابر آنتی بیوتیک ها

مقاومت آنتی بیوتیکی زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها دارای مکانیسم هایی برای مقابله با داروهای مصرفی در درمان عفونت ها هستند.

گروهی از متخصصان میکروب شناسی، تحقیقات خود را روی باکتری E.coli که عامل عفونت های ادراری و خونی است، متمرکز کرده اند.

در این تحقیقات از روش های آزمایشگاهی جدید شامل توالی یابی کل ژنوم DNA، که قبلا هرگز در این حوزه از تحقیقات به کار گرفته نشده بود، استفاده شد و به این ترتیب، مکانیسم ها و روش هایی را که باکتری ها برای محافظت از خودشان در برابر آنتی بیوتیک ها به کار می گیرند، شناسایی نمودند.


به گفته محققانی که در این زمینه فعالیت کرده اند، این ژن کشف شده در باکتری ها در مقاومت به چندین آنتی بیوتیک نقش دارد. اگرچه دهه های بسیاری است که این ژن شناخته شده است، اما جدا کردن اجزایی که مقاومت به آنتی بیوتیک ها را سبب می شوند، با مشکل روبرو بوده است و به تازگی محققان موفق به شناسایی نقش های ناشناخته این ژن در کنترل فرایند هایی که سبب مقاومت دارویی می شوند، شده اند.

در این تحقیقات، دو مکانیسم غیر منتظره ای که باکتری ها برای محافظت از خودشان در برابر آنتی بیوتیک ها به کار می برند، به صورت کامل کشف شده است؛ یکی محافظت از DNA آن ها در مقابل اثرات مضر آنتی بیوتیک های فلوئوروکینولون (Fluoroquinolone) و دیگری ممانعت از ورود دئوکسی سایکلین (doxycyline) به درون سلول باکتری است.

اطلاعات مربوط به این تحقیقات در مجله Nature communication به چاپ رسیده است که حاصل دو دهه تحقیق در دانشگاه است.

آنتی بیوتیک ها پی ریزی کننده مدل های پزشکی مدرن، دامپزشکی و بهبود کشاورزی در سراسر جهان هستند، اما با این وجود تاثیر آنتی بیوتیک ها با افزایش مقاومت باکتری ها به آنتی بیوتیک ها در حال کاهش است.

با توجه به اینکه با بجران جهانی مقاومت آنتی بیوتیکی روبرو هستیم، تحقیقات این چنینی که سبب درک بیشتر درباره مکانیسم های مقاومت دارویی می شود، ضروری است.

مترجم: منصوره السادات حسینی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

مکانیزم های جدید محافظت باکتری ها از خود در برابر آنتی بیوتیک ها – اخبار زیست فناوری

۳/۵ - (۲ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام وقت تون بخیر ، در مورد میکانیزم نانو آنتی بیوتیک ها میخواستم مطالب بگذارید و همچنین مقایسه نانو آنتی بیوتیک ها با آنتی بیوتیک ها ک چیجوری است مسیر مکانیزم شون . خیلی ممنون از تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن