بیوتکنولوژی پزشکی

نگرش‌های جدید درباره مکانیسم‌های تنطیم بیان ژن در سلولهای بنیادی جنینی

نگرش‌های جدید درباره مکانیسم‌های تنطیم بیان ژن در سلولهای بنیادی جنینی - زیست فن نگرش‌های جدید درباره مکانیسم‌های تنطیم بیان ژن در سلولهای بنیادی جنینی

✅ محققان به اطلاعات جدیدی درباره مکانیسمی که منجر به حفظ فعالیت ژن در سلول‌های بنیادی جنینی می‌شود، دست یافتند. مکانیسم مشاهده شده برای حفظ خود تجدید شوندگی سلول‌های بنیادی ضروری است. این تحقیقات به سرپرستی Docent Riikka Lund و پروفسور Ritta Lahesmaa در مرکز بیوتکنولوژی Turka و با همکاری محققانی از دانشگاه Alta و Tampere و موسسه Karlinska انجام شده است.


سلولهای بنیادی دارای توانایی منحصر به فردی برای تشکیل انواع بافت ها و سلول‌های بدن انسان هستند، هدف این تحقیقات بررسی مکانیسم کنترل این توانایی است. نتایج تحقیقات گروه تحقیقاتی Lund و Lahesmaa در مجله Stem Cell Reports منتشر شده است. بر طبق گفته محققان این نتایج نگرش جدیدی را درباره مکانیسم عملکرد ژن POLR3G در تنظیم وضعیت سلول‌های بنیادی، مکانیسم پیچیده خود تجدید شوندگی و حفظ قابلیت تمایز، در سلول‌های بنیادی جنینی روشن می‌کند. نتایج به مکانیسم تنظیمی ژنومیک غیر مستقیم که برای سلول‌های بنیادی جنینی و حفظ بیان ژن بسیار اهمیت دارد، اشاره می‌کند. پژوهش‌های سلول‌های بنیادی یکی از حوزه‌های مهم تحقیقاتی در پزشکی نوین است. یکی از مهمترین کاربردهای سلول‌های بنیادی تشخیص و درمان بیماری‌هاست. برای مثال توسعه روش‌هایی برای جایگزینی بافت‌های آسیب دیده بسیار مورد توجه است. به علت اینکه سلول‌های بنیادی به گونه ای موثر و ایمن در پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، درک مکانیسم‌های خود تجدید شوندگی و تمایز سلول‌های بنیادی حائز اهمیت است.

ترجمه: آیدین بهروان

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

نگرش‌های جدید درباره مکانیسم‌های تنطیم بیان ژن در سلولهای بنیادی جنینی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن