بیوتکنولوژی پزشکیژنومیکسسرطان

آشکار شدن مکانیسم‌های جدید در سرطان پروستات توسط پروتئین‌ها

✅اخیرا پژوهشگران دانشگاه تامپر فنلاند از پروفایل پروتئینی برای کشف مکانیسم‌های جدید سرطان پروستات که با انحرافات در سطح ژنوم قابل تشخیص نیستند، استفاده کردند. همچنین چندین نشانگر زیستی جدید بالقوه نیز برای سرطان پروستات یافت شده‌است.

?ژن‌هایی که در تکامل سرطان پروستات نقش دارند برای یک مدت طولانی مورد مطالعه قرار گرفتند. با این‌حال، تغییرات در سطوح پروتئینی به‌خوبی شناخته شده نیست.

?برای اولین بار با همکاری مرکز تحقیقات سرطان پروستات و مرکز پزشکی تخصصی و پروتئومیکس دانشگاه تامپر پروفایل بیان پروتئین سرطان پروستات با استفاده از اسپکترومتری جرمی تعیین شد. این پژوهشگران بیان پروتئین وRNA های ژنومی و پیام‌رسان را در نمونه‌های مشابه با هم مقایسه کردند.

?نتایج این پژوهش نشان داده‌است که تغییرات در تعداد کپی‌های ژن و متیلاسیون ژن عمدتا در بیان RNAهای پیام‌رسان نقش دارد اما با تغییر در سطح پروتئین همراه نیست. همچنین ارتباط ضعیفی بین بیانRNA های پیام‌رسان و سطوح پروتئینی مشاهده ‌شده‌است. این مطالعه به این ترتیب مکانیسم‌های سرطان پروستات را کشف کرد که با تغییرات در سطح ژنوم مشخص نشده‌اند.

?بنابر گفته یکی از پژوهشگران، تجزیه و تحلیل‌های مطالعه مذکور به‌طور ویژه تغییراتی را در چرخه اسید سیتریک نشان‌ داد که این نتایج به بررسی اهمیت این تغییرات می‌پردازد.

?پروفایل پروتئینی علاوه بر مکانیسم‌های بیماری، چندین نشانگر زیستی جدید بالقوه را نیز ارائه داد. براساس گفته پژوهشگری دیگر، نشانگرهای زیستی قادر به تشخیص اشکال تهاجمی سرطان پروستات هستند که به‌طور ویژه مفید واقع می‌شوند. این نشانگرها یک زمینه مطالعاتی گسترده را در پژوهش‌های آینده فراهم خواهند کرد.

? ترجمه: فائزه ابوطالبی

لینک خبر
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

آشکار شدن مکانیسم‌های جدید در سرطان پروستات توسط پروتئین‌ها – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن