بیوتکنولوژی پزشکی

مکانیسم آنالیز غشای سلولی

محققان مونستر آلمان ماده جدیدی را تولید کرده‌اند که می‌تواند نقش کلسترول که یکی از اجزای مهم غشائی است را در غشا ایفا کند و هم‌چنین قابل ردیابی در سلول زنده باشد.


تبادل مواد و اطلاعات در سطح سلول ها، نیاز به سیگنالینگ در سطح غشای پلاسمایی دارد. مکانیسم های مطالعه در چنین ابعاد کوچکی، محققان را با چالش های فراوانی روبرو کرده است؛ مانند زمانی که محققان بخواهند چگونگی توزیع و رفتار یک جزء مهم غشایی مثل کلسترول را مورد بررسی قرار دهند. تاکنون کلسترول تنها می‌توانست به مقدار بسیار محدودی برچسب گذاری شود به‌طوری که زیر میکروسکوپ مشاهده شود. محققان روشی را برای حل این مشکل ارائه داده‌اند. آن ها یک نوع جدید از ترکیباتی که خواص مشابه کلسترول و قابلیت برچسب گذاری شدن دارند، را سنتز کرده‌اند که این ترکیبات رفتار کلسترول طبیعی را تقلید می‌کنند.

کلسترول جزء مهمی از غشا‌‌‌‌ست که در عملکرد صحیح غشا نقش دارد. به منظور تولید مواد شیمیایی که مشابه کلسترول رفتار کنند، گروه تحقیقاتی در ابتدا یک سری ترکیبات شیمیایی سنتز کردند. آن‌ها از کلسترول طبیعی به عنوان ماده اولیه استفاده کردند و آن را تبدیل به یک نمک آلی به نام نمک ایمیدازولیوم (imidazolium salt) کردند. سپس محققان این ترکیبات را به مدل مصنوعی غشا وارد کردند. آن ها بررسی کردند که چگونه این ترکیبات جدید بر دمای انتقال فاز مدل غشا تأثیر می‌گذارند و چگونه سیالیت فسفولیپیدها را در دما های مختلف تغییر می‌دهند. لنا راکرز، یکی از نویسندگان این مطالعه میگوید: «پس از ارزیابی داده ها، ما در نهایت به سه ترکیب رسیدیم که خواص بسیار مشابه با کلسترول طبیعی نشان می‌دانند.»

محققان این ترکیبات را انتخاب کردند تا آن ها را در غشای سلول زنده و ساختار های پیچیده تر بررسی کنند. بدین منظور، آن ها از سلول های اپیتلیال انسانی –سلول های HeLa– و سلول های عروق خونی –سلول های HUVEC– استفاده کردند. مواد تازه سنتز شده با توجه به ساختارشان به خوبی در غشای سلولی قرار گرفتند. با کمک طیف سنجی جرمی سطحی توانستند نشان دهند که این ترکیبات در سلول های زنده نیز بسیار شبیه به کلسترول طبیعی رفتار می‌کنند.

یکی از این ترکیبات جدید با توجه به ساختارش، می‌توانست با رنگ های فلورسنت برچسب گذاری شود. بدین منظور، محققان یک گروه آزید به این ماده اضافه کردند. سپس رنگ ها را با کمک click chemistry به این گروه آزید وصل کردند. click chemistry یک روش مؤثر برای متصل کردن مولکول ها به ترکیبات با کمک واکنش های شیمیایی است.

در آینده محققان قصد دارند این روش های آزمایشگاهی را توسعه دهند و هم‌چنین این ترکیبات جدید را با روش های تصویربرداری میکروسکوپی تست کنند تا سرانجام بتوانند باعث تغییر انتخابی در غشا شوند.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن